Úvod Z DOMOVA Boris Kollár vyzval počas osláv výročia vzniku SNR na spoluprácu

Boris Kollár vyzval počas osláv výročia vzniku SNR na spoluprácu

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár a podpredseda zákonodarného zboru Milan Laurenčík počas kladenia vencov k pamätníku Väzba rokov pri príležžitosti 172. výročia prvej Slovenskej národnej rady v Myjave. (Foto: TASR)

Predseda parlamentu Boris Kollár vyzval politikov na spoluprácu. Urobil tak v prejave počas piatkových osláv 172. výročia vzniku prvej Slovenskej národnej rady (SNR) v myjavskom Múzeu Slovenských národných rád.

„V ťažkých časoch je dôležité, aby sme sa netrieštili na koalíciu a opozíciu, aby sme sa netrieštili na rôzne prúdy. Každý máme nejaký program, ale keď sú ťažké časy, vtedy sa musia politici zomknúť a bojovať za ľudí.

Môžeme sa naťahovať, kto bol lepší, kto koho viac urazil, môžeme sa doťahovať, kto vyhral. Ale viem povedať, kto v tom prípade prehral, a to sú určite ľudia,“ vyhlásil Kollár.

Pripomenul, že pred 172 rokmi sa začal zápas o modernú slovenskú štátnosť. „Na tomto mieste bolo zasadené prvé semienko, aby náš národ mohol vyrásť, aby sme tu mohli mať parlamentnú demokraciu a aby sme mohli mať vlastný národ,“ doplnil predseda parlamentu.

„Bola to odvážna doba pre ľudí, ktorí v podstate položili základ Slovenskej republiky. Neviem, akých politických názorov boli poslanci historicky prvej národnej rady. Ale išli spoločne za jedným cieľom.

Túto jednotu by si mali zobrať za vzor aj súčasní poslanci. Môžeme sa rôzne vnímať a bojovať za rôzne veci, čo je legitímne, ale hlavný cieľ by mal byť, aby sa ľuďom na Slovensku dobre žilo,“ uviedol pre TASR podpredseda Národnej rady Milan Laurenčík.

Odvahu ľudí z kopaničiarskeho kraja vyzdvihol primátor mesta Myjava Pavol Halabrín. „Ako každý obyvateľ Myjavy a kopaničiar som hrdý, že sa to začalo na Myjave. Asi to nie je náhoda, keďže my sme sa zapojili do všetkých rebélií, ktoré v minulosti boli.

Odkedy vnímam udalosť vzniku Slovenskej národnej rady, vždy som sa k nej hrdo hlásil. Patrí to v podstate k našej ľudovej tradícii, ľudia sú na túto udalosť v regióne hrdí a pýšia sa ňou,“ doplnil pre TASR primátor Myjavy.

SNR vznikla v septembri 1848 vo Viedni ako politický a vojenský orgán slovenského hnutia. Prvým predsedom sa stal Jozef Miloslav Hurban, ďalšími členmi úzkeho vedenia boli Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža. Revolúcia v Uhorsku prešla zmenila do občianskej vojny medzi revolučnou vládou v Pešti a viedenskou vládou na čele s panovníkom.

Prevažná časť predstaviteľov slovenského národného hnutia sa postavila na stranu Viedne, preto SNR vznikla v tomto meste. V Uhorsku bol vyhlásený vojnový stav a každý prejav odporu sa trestal.

Z Viedne sa sformované dobrovoľnícke vojská prepravili na západné Slovensko, kde sa vtedy nachádzalo centrum slovenského národného pohybu. Preto sa i provizórnym sídlom prvej SNR stal dom, ktorý v Myjave poskytla vdova Anna Kolényová.

Od 19. do 28. septembra 1848 počas prvého ozbrojeného vystúpenia Slovákov v moderných dejinách – septembrového povstania, sa tu konali porady, ktorých spoločným cieľom bola nezávislosť slovenského národa. Odpor povstalcov bol potlačený a SNR na jeseň 1849 zanikla. Napriek tomu sa tieto udalosti stali trvalou inšpiráciou boja Slovákov za národné oslobodenie.