Úvod Z DOMOVA Bratislavské hotely musia hromadne prepúšťať

Bratislavské hotely musia hromadne prepúšťať

Foto: archív

Skupina Best Hotel Properties (BHP) musí pristúpiť k hromadnému prepúšťaniu v bratislavských hoteloch Grand Hotel River Park, Sheraton a Crowne Plaza, ako aj v košickom DoubleTree by Hilton a pravdepodobne zruší spolu okolo 80 pracovných miest.

„Pandémia postihla naše odvetvie nielen počas obdobia, keď prišlo k vyhláseniu núdzového stavu, ale veľmi významne ho ovplyvní na nasledujúce mesiace a roky,“ uviedol v stanovisku pre médiá predseda predstavenstva BHP Branislav Babík. Spoločnosť BHP upozornila na problémy mestských hotelov otvoreným listom vládu 4. septembra 2020.

V liste podpísanom viacerými organizáciami v cestovnom ruchu, priniesla aj zoznam návrhov riešení, ktoré by mohli pomôcť mestským hotelom udržať zamestnanosť. Napriek snahe o vyvolanie stretnutia so zástupcami vlády SR, ministerstva dopravy a odborníkmi z oblasti cestového ruchu, a tiež aj napriek snahám Asociácie hotelov a reštaurácií SR, sa predstavitelia BHP návrhov riešenia krízy nedočkali a preto musia pristúpiť k hromadnému prepúšťaniu.

Hromadné prepúšťanie sa týka zamestnancov troch bratislavských hotelov. Grand Hotela River Park, hotela Sheraton, a hotela Crowne Plaza. „Je to spôsobené najmä tým, že v Bratislavskom kraji je o 82 percent menej hostí než vlani. Počet zahraničných návštevníkov klesol o viac ako 90 percent. To bude mať za následok dlhodobé prevádzkové straty,“ vysvetlil predseda predstavenstva.

Grand Hotel River Park je zatvorený od 16. marca 2020 nariadením vlády SR a jeho otvorenie je plánované na 9. októbra. Očakávaný výpadok tržieb na najbližších 8 mesiacov po znovuotvorení hotela je 90 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roku a v snahe predísť likvidačnej situácii je nevyhnutná zmena organizačnej štruktúry spoločnosti.

Nariadením vlády SR bol zatvorený od 16. marca 2020 aj Sheraton Hotel Bratislava a počas 5,5 mesiaca negeneroval tržby. Hotel sa znovuotvoril 1. septembra 2020 a odvtedy zaznamenáva 85 percent výpadok tržieb. Odhad na najbližších 8 mesiacov je pokračujúci prepad tržieb o 85 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

Podobná situácia je aj v hoteli Crowne Plaza Bratislava. Hotel bol zatvorený nariadením vlády SR od 16. marca a 5,5 mesiaca negeneroval tržby. Od znovuotvorenia hotela 1. septembra zaznamenal 88-percentný výpadok tržieb. Odhad na najbližších 8 mesiacov je pokračujúci prepad tržieb o 85 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

Skupina BHP bude v zmysle právnych predpisov riešiť hromadné prepúšťanie aj s príslušným Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Hotely budú po ukončení procesu hromadného prepúšťania v zoštíhlenom režime fungovať naďalej.