Úvod Politika Bratislavské zastupiteľstvo sa odvážilo vzoprieť ambasáde USA

Bratislavské zastupiteľstvo sa odvážilo vzoprieť ambasáde USA

Foto: Pavel Kapusta

Znie to ako bombastická správa o nechyrovanej odvahe a v súčasnom volebnom období najužitočnejšom skutku bratislavskej radnice: Poslanci zastupiteľstva hlavného mesta nechválili novú nájomnú zmluvu s americkým veľvyslanectvom!

Mešťanostov pritom ani omylom nemožno podozrievať z nedostatku lásky k USA. Krásavicu na Dunaji totiž už od roku 2001 špatí ohyzdný trojmetrový bezpečnostný plot obkolesujúci budovu americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí v centre metropoly.

Devótny pravicový exprimátor Andrej Ďurkovský pocítil naliehavú potrebu chrániť americké národné záujmy v Bratislave natoľko, že v roku 2005 odklepol nielen túto do očí stavbu, ale aj nájomnú zmluvu. Pripomeňme, že podľa nej platili severoatlantickí priatelia magistrátu sumu tri centy – nie za meter štvorcový a za jeden deň, ale za celý areál s výmerou 1300 metrov štvorcových a za celý rok!

Táto patriotická zmluva vypršala tento rok, a tak v júni poslanci promptne odhlasovali dodatok o jej predĺžení, podľa ktorého mali Američania už platiť za pozemok 481-tisíc eur ročne.

Nájom sa pretiahol „o päť rokov s opciou na ďalších päť rokov“ (čítaj „o desať rokov s opciou do nekonečna“), ak s tým poslovia spod Sochy slobody ráčia súhlasiť a dodatok k zmluve podpísať v lehote do 60 dní. To však neráčili, a tak sa 15. augusta plot právoplatne stal čiernou stavbou. Po mesiaci čierneho nájmu sa úradníci z U.S. Embassy unúvali zaslať magistrátu list so žiadosťou, na ktorú sa oplatí pozrieť.

Foto: Pavel Kapusta
Protitankové zátarasy na pešej zóne v centre Bratislavy v blízkosti amerického veľvyslanectva vznikli na základe požiadavky ambasády, náklady na ich osadenie, podobne ako ďalšie bezpečnostné bariéry, však nehradila. (Foto: Pavel Kapusta)

Najmä na klauzulu týkajúcu sa nájomného spomínaných 481-tisíc eur, čo je neporovnateľne nižšia položka, než akú vynaložia na odvoz odpadu v priemerne veľkom americkom meste. Do kontraktu s Bratislavou však žiadajú doplniť klauzulu, podľa ktorej „finančné náklady vyplývajúce zo zmluvy podliehajú dostupnosti finančných prostriedkov, ktoré každoročne vyčleňuje Kongres USA.“

Pokus o preklad: „Zaplatíme vám, ak si na to vyčleníme peniaze.“ Predstavte si, že si chcete prenajať byt a nájomné majiteľovi platiť len v prípade, že si na to „vyčleníte prostriedky“…

Takáto drzosť už bola priveľa aj na lojálny bratislavský magistrát, ktorý nevýhodnú zmluvu jednoducho nepredĺžil. Na ťahu je teraz starosta Starého Mesta a stavebný úrad, ktorých poslanec Marin Borguľa už vyzval, „aby v tejto veci začali konať a podnikli kroky na čo najskoršie odstránenie plota“.

Je príznačné, že jediným, kto je vo vyše polmiliónovej Bratislave z takéhoto riešenia „nepríjemne prekvapený“, je jej primátor Ivo Nesrovnal. Pravicový šéf mesta tak môže svoj predvolebný blibord s textom „Bratislava nie je Viedeň“ doplniť bonmonotom „ale môže vyzerať ako Bejrút. Ja to dám!“