Úvod Auto - moto Bratislavský Most SNP prejde rozsiahlou opravou

Bratislavský Most SNP prejde rozsiahlou opravou

Foto: archív

Ikonická stavba a dôležitý dopravný uzol v Bratislave, Most SNP, prejde rozsiahlou opravou. Bratislavčanov tak čakajú dopravné obmedzenia, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal však upozornil, že dopravný kolaps nehrozí. Oprava sa začne v pondelok 3. júla.

Obdobie rekonštrukcie bolo vybrané zámerne, vychádza z nižšej frekvencie dopravy na moste v prázdninovom období: „Cez prázdniny je intenzita dopravy omnoho nižšia ako počas normálnych mesiacov. V špičke medzi 8.00 až 9.00 hod. prejde štyritisíc áut, počas prázdnin to bude výrazne menej.“

Na Moste SNP sa budú opravovať jazdné pruhy. Podľa primátora bude rekonštrukcia etapovitá, aby neprišlo k úplnému odstaveniu mosta: „V júli sa budú opravovať vonkajšie časti vozovky, v auguste vnútorné časti. Doprava bude možná, aj keď bude prebiehať v obmedzenom režime.“ Primátor na brífingu upozornil na dôležitosť toho, že opravu financuje mesto z vlastných zdrojov.

Cestujúcich zároveň vyzval, aby počas obmedzení čo najviac využívali na prepravu verejnú dopravu. „Oproti regulárnemu letnému grafikonu neredukujeme počet spojov, všetkých desať liniek prechádzajúcich cez Most SNP bude premávať,“ uviedol generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Milan Urban.

Foto: pluska.sk
Foto: pluska.sk

Práce budú realizované aj počas víkendov a cez sviatky. Charakter komunikácie si vyžaduje postupnú opravu. „Odfrézovanie obrusnej a ložnej vrstvy vozovky sa bude robiť na etapy, aby sa neporušila mostovka. Aj preto bude oprava trvať dva mesiace,“ vysvetlil vedúci oddelenia správy komunikácií bratislavského magistrátu Valér Jurčák.

Oprave predchádzala diagnostika korózneho stavu oceľovej mostovky prostredníctvom sondáže v apríli tohto roka. „Oceľový plech pod vozovkou je v dobrom a neskorodovanom stave, samotná vozovka je však už za hranicou svojej životnosti,“ upozornil František Brliť, riaditeľ spoločnosti Cemos, ktorá realizovala diagnostiku mosta.

V tejto súvislosti upozornil na vyjazdené koľaje, deformácie asfaltových vrstiev v strede jazdných pruhov či plošný rozpad vozovky na viacerých miestach. Rekonštrukcia samotnej vozovky Mosta SNP predstavuje druhú etapu rekonštrukcie mostnej dominanty Bratislavy. Počas prvej v letnom období roka 2016 sa realizovala revitalizácia podmostia a okolia mosta. Mesto chce vykonať aj komplexnú diagnostiku celého mosta a pustiť sa aj do opravy lávok.