Úvod Spoločnosť Bratislavu a Pezinok by raz mohla spájať električková trať

Bratislavu a Pezinok by raz mohla spájať električková trať

Foto: archív

Z Bratislavy do Pezinka, cez Chorvátsky i Slovenský Grob, by mohla v budúcnosti jazdiť električka. Privítali by to najmä starostovia obcí pri hlavnom meste, ktorí chcú takto riešiť nepriaznivú situáciu dopravy do Bratislavy.

„Stavba električkovej trate z hlavného mesta do Pezinka je zatiaľ v rovine plánov,“ tvrdí starosta Chorvátskeho Grobu Radovan Benčík, ktorý je presvedčený, že prostriedky z fondov Európskej únie poskytujú priestor na takúto realizáciu.

Podľa starostu prišlo aj k dohode medzi občanmi z týchto oblastí. Zástupcovia niektorých samospráv pod Malými Karpatmi sa preto obrátili na ministerstvo dopravy s petíciou s cieľom vybudovania električkovej trate.

Katastrofálnu dopravnú situáciu pomôže riešiť križovatka Triblavina, rozšírenie diaľnice D1 medzi hlavným mestom a Trnavou, ako aj vybudovanie obchvatu Bratislavy. Križovatka Triblavina však pomôže iba občanom, ktorí cestujú autom, ale nevyrieši situáciu všetkých obyvateľov.

Cieľom zástupcov samospráv v blízkosti Bratislavy je odľahčenie ciest. A práve vybudovanie električkovej trate so zastávkami v Chorvátskom a Slovenskom Grobe by mohlo dostať časť áut preč z cestných komunikácií.

Dopravný podnik mesta Bratislavy ráta s predĺžením električkovej trate z jestvujúcej konečnej zastávky na Zlatých pieskoch do mestskej časti Vajnory. Práve na túto predĺženú trasu by mohla nadväzovať zamýšľaná trať električky do Pezinka. Ministerstvo dopravy uviedlo, že sa zaoberá spracovaním podkladov na list starostu obce Chorvátsky Grob – Petícia za výstavbu električkovej trate Vajnory – Pezinok.

Odborné sekcie momentálne vypracúvajú odborné stanoviská. Hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová však povedala, že v rámci územného generelu dopravy hlavného mesta sa s električkou do Pezinka zatiaľ neráta.