Úvod Auto - moto Bratislavu a Košice spojí maďarská diaľnica

Bratislavu a Košice spojí maďarská diaľnica

Vizualizácia: archív

Spojenie medzi našimi najväčšími mestami Bratislavou a Košicami sľubovali politici vybudovať do roku 2010. Stále sme sa však nedočkali, dokonca nás pravdepodobne predbehne Maďarsko. Budapešť plánuje do roku 2022 postaviť diaľnicu, ktorá spojí aj tieto naše mestá. Diaľnica povedie od hraníc pri Bratislave až po tie pri Košiciach.

Ide o krátku časť od hranice pri našom hlavnom meste, ktorá sa pripojí na diaľnicu Viedeň – Budapešť, a 60-kilometrový úsek na severe Maďarska spojí zase Miškovec s našimi hranicami. Podľa odhadu nášho ministerstva dopravy by slovenská D1 medzi hlavným mestom a Košicami mala byť dokončená v roku 2026, teda o štyri roky neskôr ako spojenie cez maďarské územie. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú na to, že terén na výstavbu diaľnice v Maďarsku je lepší, pretože jej nestoja v ceste hory.

Na Slovensku treba preto vybudovať množstvo tunelov. Niekoľko z nich je stále vo výstavbe, iné sa však ani nezačali budovať. Dĺžka toho najdlhšieho z nich presahuje sedem kilometrov. Stavba diaľnic viazne aj v susednom Česku. Za posledný rok ich pribudlo len 17 kilometrov. České ministerstvo dopravy však sľubuje, že sa to v tomto roku zmení.