Úvod ZO ZAHRANIČIA Brazília podľahla nátlaku USA: nesmie dovážať ruskú vakcínu Sputnik V

Brazília podľahla nátlaku USA: nesmie dovážať ruskú vakcínu Sputnik V

Foto: archív

V súvislosti s rozhodnutím brazílskeho liekového regulátora Anvisa, ktorý zamietol žiadosť niekoľkých brazílskych federálnych štátov o umožnenie dovozu ruskej vakcíny Sputnik V, moskovský Inštitút epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja informoval, že toto rozhodnutie má čisto politický charakter.

Podľa inštitútu to nemá nič spoločné s údajným nedostatkom technických údajov o ruskej vakcíne. Jeho pracovníci už pred niekoľkými týždňami upozornili na nekalé praktiky amerických úradov, ktoré vyvíjajú nátlak na iné štáty, aby nekupovali ruskú vakcínu Sputnik V.

Hrubé zasahovanie USA do rozhodovacieho procesu suverénnych krajín potvrdzuje správa amerického departmentu zdravotníctva a sociálnych služieb (Department of Health and Human Services – HHS), podľa ktorej sa Washington všemožne snažil odradiť Brazíliu od nákupu ruskej vakcíny Sputnik V.

Ako sa uvádza vspráve HHS, medzinárodná sekcia tejto inštitúcie – Office of Global Affairs využila diplomatické kanály v krajinách Latinskej Ameriky s cieľom odhovoriť ich od spolupráce s Ruskom, Kubou a Venezuelou, ktorá vraj poškodzuje národnú bezpečnosť USA.

Americký úrad vo svojej správe priznal, že spoločne s inými vládnymi zložkami americkej administratívy vytváral nátlak na Brazíliu, aby nenakupovala ruskú vakcínu proti COVID-19. Terčom amerického nátlaku bola aj Panama pre obavy, že by táto krajina mohla prijať pomoc kubánskych lekárov.

V reakcii na tieto zákulisné intrigy amerických úradov tvorcovia ruskej vakcíny zdôraznili, že všetky štáty by mali spolupracovať pri záchrane ľudských životov. Aktivity smerujúce k bojkotu overenej a spoľahlivej vakcíny sú neetické a amorálne, keďže vedú k zbytočným obetiam na životoch, konštatuje sa vo vyhlásení moskovského Inštitútu epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja.