Úvod ZO ZAHRANIČIA Brazílsky prezident navrhol, aby sa Ukrajina vzdala Krymu a začala mierové rozhovory

Brazílsky prezident navrhol, aby sa Ukrajina vzdala Krymu a začala mierové rozhovory

Luiz Inácio Lula da Silva. (Foto: archív)

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva navrhol Ukrajine, aby sa vzdala Krymského polostrova v prospech Ruskej federácie a začala tak mierové rokovania. Kyjev tento návrh odmietol.

Lula tak predstavil svoj návrh na skončenie rusko-ukrajinského konfliktu, o ktorom má budúci týždeň diskutovať počas návštevy Číny. Peking nedávno taktiež predložil svoj mierový plán.

Brazílsky prezident zároveň navrhuje vytvorenie skupiny krajín, ktoré by boli sprostredkovateľmi vo vojne na Ukrajine. Podľa jeho slov by takáto skupina mohla vzniknúť po tom, ako absolvuje návštevu Číny.

„Neexistuje nijaký právny, politický ani morálny dôvod, ktorý by nás oprávňoval odovzdať čo i len centimeter ukrajinskej pôdy,“ uviedol hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko.

“Akékoľvek sprostredkovateľské úsilie o obnovenie mieru na Ukrajine by malo byť založené na rešpektovaní suverenity a úplnom obnovení územnej celistvosti Ukrajiny,“ dodal.

Rusko znovupripojilo Krym k svojmu územiu po referende v roku 2014. Vlani v septembri ruský prezident Vladimir Putin oznámil pripojenie ďalších ukrajinských území – Chersonskej, Záporožskej, Doneckej a Luhanskej oblasti. Moskva v uplynulom období viackrát uviedla, že mierové rozhovory momentálne nie sú na programe dňa a ofenzíva bude pokračovať aj naďalej.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že prípadné mierové rokovania musia byť založené na zohľadnení ruských záujmov a o princípoch, na ktorých bude založený nový svetový poriadok bez hegemónie Spojených štátov.