Úvod Politika Brexit je pár dní pred britským referendom čoraz reálnejší

Brexit je pár dní pred britským referendom čoraz reálnejší

Koláž: archív

Pár dní pred referendom o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie sa pomer prívržencov „brexitu“ (odchodu) a „bremainu“ (zotrvania) ustálil na 55:45 v prospech „no EU“. S týmto pre stúpencov bruselskej euroríše šokujúcim zistením prišlo víkendové vydanie prestížneho britského denníka The Independent, ktorý zadal poprednej agentúre ORB vypracovať exkluzívny prieskum verejnej mienky na túto tému.

Desaťpercentný rozdiel je najrapídnejším náskokom euroskeptikov pred euronadšencami v histórii doterajších prieskumov. Ešte pred rokom pritom výsledky tej istej agentúry ukazovali presný opak – 55:45 v prospech zotrvania v únii.

Ďalší príval zúfalstva musel zaliať tábor euronadšencov pri podrobnejšom čítaní záverov prieskumu. Zistili totiž, že definitívne prestal zaberať aj najväčší vyfabrikovaný strašiak „narušenia britskej ekonomiky“ v prípade vystúpenia z EÚ. Podľa aktuálnych výsledkov si totiž 81 percent oslovených odporcov EÚ toto riziko plne uvedomuje, a napriek tomu sú odhodlaní hlasovať za „final goodbye“!

Foto: archív
Britský premiér David Cameron. (Foto: archív)

„Cameron nemal nijaké referendum vyhlasovať!“ hromžia na britského premiéra zdesení „euroľubi“. „Nemal som to robiť, “ostýchavo priznáva David Cameron, ktorý však sľubmi o vyhlásení tohto plebiscitu potreboval uchlácholiť Britov pred minuloročnými parlamentnými voľbami na Ostrovoch.

Aj vďaka tomuto gestu sa napokon stal premiérom Spojeného kráľovstva, ktorému tak môžbyť, hoci nechtiac, pomôže k znovuzískaniu k samostatnosti. Aj vďaka nemu však aktivoval rozbušku v nebezpečne sa rozkladajúcom mechanizme EÚ, ktorý vodcovia zjednotenej Európy zaliali do betónu paragrafov a medzinárodných záväzkov.

Úspešný brexit totiž môže vyvolať reťazovú reakciu: o slovo sa zrejme prihlásia odštiepenecké hnutia v ďalších štátoch – Francúzsku, Dánsku, Španielsku, nehovoriac o Grécku, ktoré je ďaleko za polčasom rozpadu.

Bude zaujímavé sledovať, aký mix vyhrážok a sľubov stihnú ešte za pár nasledujúcich dní nahádzať inžinieri zjednotenej Európy do bruselskej miešačky na betón. Alebo aké veľké kaleráby z Elizejských polí stihnú ešte natlačiť do hláv voličov spod Big Benu. Na ich polievanie a tlačenie majú čas do 23. júna, keď sa referendum bude konať.

Koláž: archív
Koláž: archív

1 komentár

  1. Prajem si že sa EU rozpadne pre dobro národných štátov aby obyvatelia vlastných štátov rozhodovali o sebe a nie v Brusel, ale novodobý otrokáry to nedovolia mierovou cestou. Referendum dopadne tesne asi 50.5 za a 49.5 proti opusteniu EU pretože bude zmanipulované ako u nás pri vstupe a referendách na Britských ostrovoch

Comments are closed.