Úvod Politika Brexit sa zastavil na írskej hranici

Brexit sa zastavil na írskej hranici

Foto: archív

Kľúčoví ministri britskej vlády sa zhodli, že chcú dohodu s Európskou úniou o podmienkach odchodu Británie z EÚ dosiahnuť do konca novembra. Jej uzatvorenie však stále blokuje otázka hranice medzi Írskom a Severným Írskom. Londýn sa obáva narušenia suverenity krajiny, Brusel zase ohrozenia jednotného trhu EÚ, jedného z fundamentov Európskej únie. A ani jedna strana zatiaľ nemieni ustúpiť.

Spojené kráľovstvo má opustiť úniu 29. marca 2019. Ak sa dovtedy nepodarí dosiahnuť dohodu a na oboch stranách ju schváliť, nastane pravdepodobne variant takzvaného tvrdého brexitu, ktorému sa tak Londýn, ako aj Brusel snažia vyhnúť.

Dohoda o brexite je hotová zhruba na 95 percent. Chýba niekoľko skôr technických záležitostí: Británia napríklad odmieta požiadavku EÚ na automatické uznávanie európskych chránených označení pôvodu potravín. Hlavný – a zásadný – spor sa však stále vedie o budúcej podobe hranice medzi Írskom a britským Severným Írskom.

Veľkonočná dohoda z roku 1998 po tridsiatich rokoch násilností upokojila situáciu v Severnom Írsku a okrem iného viedla k tomu, že hranica medzi Írskou republikou a Severným Írskom je v podstate neviditeľná. Ľudia aj tovar sa cez ňu odvtedy pohybujú úplne voľne. Londýn a EÚ chcú tento priaznivý stav udržať aj naďalej. O tom, ako to zaistiť, však zatiaľ zhoda nie je.

Zachovanie „nulovej“ hranice je zložité v situácii, keď sa z nej fakticky stáva vonkajšia hranica EÚ a Spojené kráľovstvo zároveň mieni odísť z jednotného trhu aj samostatne určovať svoje štandardy tovaru i svoju obchodnú politiku, predovšetkým clá. To bol vlastne aj jeden z deklarovaných cieľov brexitu.

V snahe posunúť rokovania z mŕtveho bodu bola koncom roka 2017 dohodnutá tzv. poistka, navrhnutá európskymi vyjednávačmi. Tá bude platiť, ak Londýn nevymyslí a nenavrhne lepšie riešenie. Uplatňovať by sa mala dovtedy, kým sa nenájde nejaké iné riešenie.

Foto: archív

Poistka v praxi znamená, že by Severné Írsko vo všetkých kľúčových aspektoch zostalo v európskej colnej únii. Colná hranica by sa tak posunula do mora medzi Írskom a britskými ostrovmi. Vláda premiérky Theresy Mayovej však zároveň jasne odmieta, aby pre britské Severné Írsko platil iný colný režim ako pre ostatné britské územie. Argumentuje, že by tým prišlo k rozdeleniu vnútri Spojeného kráľovstva, čo je ústavne neprijateľné.

Strany navzájom navrhujú a odmietajú nápady na posun colných kontrol mimo hraníc, napríklad do prístavov, na udržanie britských štandardov na úrovni tých európskych, aby kontroly tovaru, potravín alebo zvierat, prekračujúcich írsku hranicu, neboli potrebné, či na to, že by Británia vyberala za EÚ jej clá.

Briti zatiaľ nepredložili nijaký návrh na kontroly tovaru. Žiadajú však, aby sa colné pravidlá vzťahovali na celé územie Spojeného kráľovstva. EÚ naopak tvrdí, že riešenie musí byť špecifické pre Severné Írsko a keby platilo pre celé britské územie, išlo by o porušenie integrity a pravidiel EÚ. Objavujú sa však už aj špekulácie, že súčasťou brexitovej dohody by nakoniec mohla byť možnosť zotrvania celej Británie v colnej únii.

Situácia je o to zložitejšia, že Severné Írsko už niekoľko mesiacov nemá vládu. Kabinet Theresy Mayovej sa v britskom parlamente opiera o kľúčových desať hlasov unionistických poslancov zo Severného Írska.