Úvod Politika Brexit spustil rozklad EÚ, hovorí taliansky minister

Brexit spustil rozklad EÚ, hovorí taliansky minister

Foto: archív

Taliani odmietli v referende ústavné reformy a premiér Matteo Renzi preto zložil mandát. Podľa jeho vládneho spojenca a ministra pre európske záležitosti Sandra Gonziho sa britským hlasovaním za vystúpenie z EÚ spustil „rozklad“ celého európskeho bloku.

Minister Gonzi varuje, že Taliansko čakajú vo svetle výsledkov nedávneho referenda ťažké časy, plné neistoty. Podľa šéfa rezortu európskych záležitostí Taliani odmietnutím ústavných zmien premárnili príležitosť reformovať aj európske inštitúcie, a tým zachrániť EÚ pred rozpadom.

„Myslím si, že rozpad Európy sa začal brexitom. Je to na 27 zvyšných vládach, aby reštartovali Európu. To bola naša politika, to bol cieľ Renziho kabinetu. Je jasné, že teraz Európa stratila väčšinu politických hráčov potrebných na jej reštart,“ uviedol Gonzi v relácii Today rádia BBC.

Matteo Renzi. (Foto: archív)
Matteo Renzi. (Foto: archív)

V rovnakom rozhlasovom programe BBC ako minister sa vyjadril aj hovorca talianskeho Hnutia piatich hviezd, ktorý kritizoval spoločnú európsku menu. „Euro je v súčasnosti pre Taliansko problém a my chceme získať hlasy ľudí, pretože sme to nikdy predtým nerobili. Bolo tu už toľko sľubov od starých politikov, ktorým ľudia verili. Myslím si, že euro poškodzuje taliansku ekonomiku,“ uviedol hovorca antieurópskeho Hnutia piatich hviezd Daniel Caprera.

Podľa neho sú krajiny Európskej únie zneužívané na znižovanie sociálnych štandardov. „V EÚ už kríza je, o tom niet pochýb. Súčasný systém EÚ neplní potreby európskych národov. Je to viac ekonomický systém a nepomáha riešiť sociálne ani iné problémy, ktoré sú v Európe s migráciou a finančnými problémami. Európa je práve teraz zneužívaná, aby prijímala nové (členské) krajiny, lacnú pracovnú silu, aby sa znižovali mzdy, nie je to veľmi dobrý systém,“ tvrdí Caprera.