Úvod Politika Brexit vzkriesil plačky, aktivistov a euroúradníkov

Brexit vzkriesil plačky, aktivistov a euroúradníkov

Kresba: Andrej Mišanek

Povíchrica brexitu síce narobila menší harmatanec vo vyblýskaných kanceláriách 50-tisíc bruselských kancelárskych krýs, už vopred oplakávané pracovné miesta na oboch brehoch Lamanšského prielivu však rozhodne neodviala.

Naopak, len čo sa usadí zvírený prach na policiach eurobyrokratov, rozkvitne práve renesancia povolaní, ktorých služobníci teraz najviac rumázgajú: úradníkov, proeurópskych aktivistov a predovšetkým plačiek.

Plačky a aktivisti
Hneď po verdikte Britov povedať nehynúcej EÚ „goodbye“ nastal boom záslužného remesla plačiek, ktoré sa úpenlivými vzlykmi preplakalo do súčasnosti ešte z hlbín stredoveku.

„ČO SA TO DEJE V BRITÁNII? ČO SA TO DEJE SO SVETOM?“ LAMENTOVALI SVETOVÉ I SLOVENSKÉ SVETOVLÁDNE MÉDIÁ.

Priniesli zábery útrpným žiaľom zaliatej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá si po brexite zasmútila s americkým prezidentom Barackom Obamom. Riavy sĺz sa rinuli z Las Vegas, Beverly Hills, Paríža, Haagu či Štrasburgu. A samozrejme aj z Bratislavy.

Kresba: Andrej Mišanek
Kresba: Andrej Mišanek

Ako príkladná dobrovoľnícka europlačka sa neodmysliteľne vyznamenal slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý si vzápätí zabrigádoval aj ako lapiduch či ránhojič: „Európska únia, myšlienka európskej integrácie utrpela úraz, má ranu. V EÚ sa teraz všetci musíme podstatne viac snažiť, aby sme boli v budúcnosti v lepšej kondícii.“

V dobrej kondícii sa ukázal Kiskov okiadzač a „politológ“ Grigorij Mesežnikov, preklínajúc celú referendovú kampaň, ktorú označil za „psychotický vzdor“. Psychotický bol však v skutočnosti nielen Mesežnikovov výlev, ale aj nápad „desaťtisícov Britov, ktorí cez slzy žiadajú ďalšie, nové referendum o členstve v EÚ“.

Narazia však na problém: „Vystúpiť z EÚ nie je ako vyskočiť z lietadla, do ktorého sa potom možno doškrabať naspäť,“ zvestoval ešte pred hlasovaním stále britský premiér a euronadšenec David Cameron.

Ten po referendovom fiasku pokorne ohlásil svoj odchod z Downing Street 10 a naoko sa spolu s aktivistami za nové „Brits for EU“ môže stať terčom srdcervúcich lamentácií. Ale len naoko, najskôr chytí nejakú bruselskú trafiku a plačky i aktivisti novú náplň činnosti pri varení ostrovanov na ďalšie hlasovanie.

Európski úradníci
Brexit je však aj vodou na mlyn opačne ladených aktivistov. S myšlienkou vyšmyknúť sa z bruselského chomúta sa pohrávajú Francúzi, Dáni, ba i Rakúšania i Maďari, ktorí narážajú na nevôľu bruselských eurofeudálov a ich honelníkov. Ani tí sa však o prácu obávať nemusia.

Kresba: Andrej Mišanek
Kresba: Andrej Mišanek

EUROVLÁDCOV ZAMESTNÁ VLASTNÝ VYNÁLEZ, KTORÝ PRED HLASOVANÍM NA ALBIONE MOHLI VYSTAVIŤ PRIAMO V EURÓPSKEJ IZBE REVOLUČNÝCH TRADÍCIÍ: OBEŽNÍK, KTORÝM ZAKAZOVALI ÚRADNÍKOM „POUŽÍVAŤ SLOVO BREXIT“ (!)

Nevedno, či tento jagavý výdobytok demokracie stiahnu z obehu, alebo rozšíria na prípadný „frexit“, „dexit“, „hunexit“ či „austrex“. Na náročné rozhodovanie možno budú chcieť pribrať posily.

Tie sa akiste zídu aj pri pokonávke s odpadlíckym Spojeným kráľovstvom, naplánovaným na niekoľko rokov. Historickú skúsenosť môžu čerpať priamo v Londýne a vo večne platných Parkinsonových zákonoch o zákonitom bujnení byrokracie.

Tie ako príklad uvádzajú práve niekdajšie britské ministerstvo pre správu kolónií, ktoré zamestnávalo tým viac úradníkov, čím menej mala veľmoc dŕžav. Podobný osud si môžu vybájiť činovníci európskeho ministerstva pre kolónie, pardón, Komisariátu pre integráciu či pre vonkajšie záležitosti, lebo tak sa úrady s takouto náplňou v Bruseli nazývajú.

Zatiaľ sa však nezväčší vzdialenosť medzi Claais a Doverom, ba ani vtáky nad prielivom La Manche nebudú lietať pomalšie. Len euronadšencom začne pohasínať a eroskeptikom svitať svetlo na konci tunela pod kanálom…

Kresba: Andrej Mišanek
Kresba: Andrej Mišanek