Úvod ZO ZAHRANIČIA Brexitová noc v Británii bola prevažne pokojná

Brexitová noc v Británii bola prevažne pokojná

Foto: archív

Napriek euforickej, ale sčasti aj agresívnej atmosfére, ktorá sprevádzala odchod Británie z Európskej únie, mala tzv. brexitová noc z piatka na sobotu v Londýne a iných častiach krajiny prevažne pokojný priebeh. Policajné zložky počas nej zatkli len niekoľko ľudí, oznámila v sobotu londýnska metropolitná polícia, ktorej údaje prevzala tlačová agentúra DPA.

V londýnskej vládnej štvrti zatkli piatich mužov, okrem iného pre opitosť a poškodzovanie majetku. Na námestí pred parlamentom sa neskoro večer zhromaždili stovky ľudí, aby oslávili oficiálny odchod Británie z Európskej únie na podujatí organizovanom euroskeptickým politikom Nigelom Farageom.

Zatknutie ďalšieho muža hlásili zo škótskeho Glasgowa, kde sa v noci zišli v centre mesta rovnako priaznivci brexitu, ako i jeho odporcovia. Polícia nasadila veľký počet svojich príslušníkov, aby udržala odstup medzi týmito skupinami.

Británia vystúpila z únie po viacerých odkladoch v piatok o 23:00 h londýnskeho času (polnoc SEČ). Stalo sa tak po 47 rokoch jej členstva. Zároveň sa začalo 11-mesačné prechodné obdobie, počas ktorého budú obe strany rokovať o svojich budúcich vzťahoch v oblastiach, ako sú obchod či bezpečnosť.