Úvod ZO ZAHRANIČIA Británia a USA pochválili Česko za vyhostenie ruských diplomatov. Rusko: Praha koná...

Británia a USA pochválili Česko za vyhostenie ruských diplomatov. Rusko: Praha koná v záujme USA

Foto: archív

Česká republika rozhodla o vyhostení osemnástich pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli údajne identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Na opustenie ČR dostali 48 hodín.

Na mimoriadnej tlačovej konferencii to oznámil český minister zahraničných vecí a vicepremiér Jan Hamáček. Vyhostenie podľa českej strany súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach, do ktorého mali byť zapojení ruskí agenti.

Podľa Hamáčka boli vyhostení pracovníci ruskej ambasády identifikovaní českými tajnými službami ako dôstojníci tajných služieb. Minister Hamáček si v súvislosti s vyhostením pracovníkov ambasády predvolal ruského veľvyslanca v ČR Alexandra Zmejevského, aby ho o tomto kroku informoval.

Dôvodom vyhostenia je podozrenie zo zapojenia dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky do výbuchu muničných skladov v obci Vrbětice v Zlínskom kraji z októbra a decembra 2014. Likvidačné práce na mieste výbuchov sa skončili vlani na jeseň.

„Pri tejto explózii prišlo k obrovským materiálnym škodám, vážnemu ohrozeniu a narušenia života mnohých miestnych obyvateľov. Predovšetkým zahynuli dvaja naši spoluobčania. Česká republika je zvrchovaný štát a musí na tieto zistenia zodpovedajúcim spôsobom reagovať,“ vyhlásil v tejto súvislosti premiér Andrej Babiš.

Podľa Babiša, ktorý vystúpil na tlačovej konferencii spoločne s Hamáčkom, existuje dôvodné podozrenie, že do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach boli zapojení dôstojníci ruskej GRU. Premiér o zisteniach českých tajných služieb informoval aj prezidenta ČR Miloša Zemana, ktorý podľa Babiša so zvoleným postupom súhlasí.

Podľa Hamáčka Česko priebežne o celej záležitosti informovalo svojich partnerov z EÚ a NATO a žiada o ich podporu. Česká polícia po vystúpení Hamáčka a Babiša oznámila, že v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach hľadá dvoch Rusov.

Podľa zverejnených fotografií má ísť o tých istých mužov, ktorých Veľká Británia obvinila z pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalytickou látkou novičok.

Prvý muničný sklad vo Vrběticiach explodoval 16. októbra 2014 a druhý 3. decembra toho istého roku. Pri prvom výbuchu zomreli dvaja ľudia. Oba sklady si prenajímala ostravská firma Imex Group. Náklady na sanáciu objektu dosiahli stovky miliónov korún. Česká polícia výbuchy vyšetruje ako trestný čin všeobecného ohrozenia.

Jan  Hamáček. (Foto: archív)

Británia a USA českú vládu za protiruský krok pochválili. „Sme odhodlaní postaviť osoby zodpovedné za útok v Salisbury pred súd a chválime kroky českých úradov, ktoré robia to isté,“ uviedol britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.

„USA stojí pri svojom stálom spojencovi, Českej republike. Oceňujeme jej významné rozhodnutie priviesť Rusko k zodpovednosti za jeho nebezpečné konanie na českom území,“ napísala na sociálnej sieti zástupkyňa amerického veľvyslanca v ČR Jennifer Bachusová.

Rusko na krok ČR reagovala verdiktom o vyhostení dvadsiatich zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve. Rozhodnutie o vypovedaní 20 zamestnancov českého veľvyslanectva bolo tlmočené veľvyslancovi v Moskve Vítězslavovi Pivoňkovi, ktorého si predvolali na ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Rusko zároveň označilo tvrdenia českej strany za absurdné a avizovalo, že na krok českej strany náležite zareaguje. Proti postupu českých orgánov dôrazne protestuje. “Ruská federácia prijme odvetné opatrenia, vďaka ktorým si autori tejto provokácie uvedomia svoju plnú zodpovednosť za zničenie základov normálneho rozvoja vzťahov medzi našimi krajinami,“ uvádza sa v stanovisku ruského ministerstva zahraničných vecí.

Rozhodnutie českej vlády považuje rezort ruskej diplomacie za bezprecedentné. „Je to o to absurdnejšie, že česká vláda v minulosti pripísala zodpovednosť firmám, ktoré tieto sklady vlastnili,“ konštatuje sa vo vyhlásení ministerstva.

Tento nepriateľský krok je podľa neho pokračovaním série protiruských opatrení, ktoré ČR podnikla v posledných rokoch. „Nemožno prehliadnuť ani americkú stopu. V snahe ulahodiť USA v súvislosti s nedávnymi americkými sankciami uvalenými na Rusko české orgány prekonali svojich pánov zo zámoria,“ pokračuje text stanoviska.

„Praha predviedla absenciu akejkoľvek samostatnej línie ako v medzinárodných záležitostiach, tak aj v priamom budovaní bilaterálnych vzťahov s našou krajinou,“ povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová pre televíziu Rossija 1, pričom konanie českej strany označila za vazalstvo.

„Spojené štáty americké uviedli do pohybu – práve teraz v aktívnom informačnom a politickom priestore – vazalský mechanizmus na novej technologickej úrovni, ale princíp zostáva rovnaký: Varšava a Praha konajú v záujme USA,” vyhlásila Zacharovová.

Maria Zacharovová. (Foto: archív)

Situáciu komentovali aj slovenský politológ Eduard Chmelár a exminister školstva SR Juraj Draxler. Ak sa potvrdí podozrenie, že dôstojníci ruskej vojenskej rozviedky boli zapojení do výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach na východnej Morave, bol by to podľa Chmelára najväčší bezpečnostný škandál tohto roka v celej Európe.

Podľa politológa však nemožno vylúčiť ani to, že ide o rozsiahlu spravodajskú hru, preto musíme byť veľmi opatrní vo vyhodnocovaní informácií, lebo celá kauza má nateraz viac otázok ako odpovedí.

Najväčšou otázkou podľa Chmelára zostáva, prečo zverejnenie obvinenia o ruskom útoku, o ktorom odvolaný minister zahraničných vecí Tomáš Petříček tvrdí, že o ňom vedel už dávno, trvalo sedem rokov a prečo bolo načasované práve na dnešné dni.

Pripomína, že Hamáček poverený vedením rezortu diplomacie si dokonca s vedomím tejto informácie plánoval cestu do Moskvy a ponúkol Prahu ako miesto možného rokovania amerického a ruského prezidenta – aby vzápätí vyhostil 18 ruských diplomatov, čo sa pri očakávanej diplomatickej odvete rovná prakticky zatvoreniu českej ambasády v Moskve a prerušeniu diplomatických vzťahov.

Chmelár upozorňuje, že dlhodobým problémom nielen českej, ale aj našej bezpečnostnej politiky je, že naše orgány pracujú s informáciami príliš nárazovo, často ich zneužívajú na politické kampane a ideologizujú ich.

Ako doplnil, namiesto rozviedky narábajú so spravodajskými informáciami obchodníci, ktorí ich odovzdávajú médiám. Ako pri každom podobnom incidente, aj tu sa musíme podľa Chmelára opýtať, v koho prospech je takéto zvyšovanie napätia.

Špekulovať by sa napríklad dalo o tom, že načasovanie celého „senzačného odhalenia“ prišlo práve v čase, keď sa v Česku rozhoduje o zapojení Ruska do modernizácie atómovej elektrárne v Dukovanoch.

Draxler uvádza tri dôvody, prečo by bol pri prijímaní správy opatrný. „Prvým je motív. Načo by to robili? Druhou je časovanie. Práve vo chvíli, keď americká vláda prudko mobilizuje ďalšie štáty proti Rusku, vysiela k ruským brehom vojnové lode, dlhé mesiace posilňovala akcieschopnosť v Pobaltí. Tretím dôvodom na opatrnosť je história. České orgány sa viackrát aktívne podieľali na amerických dezinformáciách,“ upozornil exminister.

Juraj Draxler. (Foto: archív)