Úvod ZO ZAHRANIČIA Británia uvalila na Rusko najviac sankcií v histórii. Zmrazený ruský majetok má...

Británia uvalila na Rusko najviac sankcií v histórii. Zmrazený ruský majetok má hodnotu 18 miliárd libier

Foto: archív

Britská vláda zmrazila majetok v hodnote viac ako 18 miliárd libier, ktorý vlastnili ruskí oligarchovia, ako aj iné fyzické a právnické osoby sankcionované za vojenskú operáciu na Ukrajine.

Rusko tak predbehlo Líbyu a Irán a stalo sa krajinou, na ktorú Británia uvalila najviac sankcií v histórii. Vyplýva to z výročnej správy Úradu pre implementáciu finančných sankcií, ktorý je súčasťou britského ministerstva financií.

Hodnota zmrazeného ruského majetku je o šesť miliárd libier vyššia ako hodnota majetku skonfiškovaného v rámci všetkých ostatných sankčných režimov uvalených Britániou. Medzi sankcionovanými osobami sú ruský miliardár Roman Abramovič a podnikateľ Michail Fridman, ale aj ruský prezident Vladimir Putin, jeho príbuzní a armádni velitelia.

Celkovo Británia doteraz sankcionovala viac ako 1200 jednotlivcov vrátane významných podnikateľov a prominentných politikov a viac ako 120 subjektov v Rusku. „Na Rusko sme uvalili doteraz najprísnejšie sankcie a to ochromuje jeho vojnovú mašinériu,“ vyhlásil Andrew Griffith z britského ministerstva financií.

„Náš odkaz je jasný: nedovolíme Putinovi uspieť v tejto brutálnej vojne,“ dodal. Zmrazený majetok je kombináciou podielov v spoločnostiach a hotovosti na bankových účtoch. Nezahŕňa fyzické aktíva, ako sú nehnuteľnosti alebo aktíva držané v korunných dependenciách, ako sú Guernsey a Jersey.

V desaťročiach po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 bola Británia cieľom veľkej časti peňažných tokov z Ruska. Európska únia, 27-členný blok s päťkrát väčšou ekonomikou ako britská, v júli uviedla, že v dôsledku vojny na Ukrajine zmrazila ruský majetok v hodnote 13,8 miliardy eur.

Zatiaľ čo ruské aktíva na Západe sú v súčasnosti iba zmrazené, vedú sa diskusie o tom, aké sú možnosti na ich zhabanie. Západní predstavitelia pritom argumentujú, že povojnová obnova Ukrajiny si vyžiada obrovské finančné prostriedky.