Úvod ZO ZAHRANIČIA Británia zaradila Slovensko na karanténny zoznam

Británia zaradila Slovensko na karanténny zoznam

Foto: archív

Veľká Británia zaradila Slovensko, Dánsko, Island a karibský ostrov Curacao v súvislosti s koronavírusovou pandémiou COVID-19 na zoznam rizikových krajín. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News.

Opatrenie znamená, že cestujúci, ktorí sa z týchto krajín vrátia do Spojeného kráľovstva od 4:00 h (5:00 h SEČ) v sobotu 26. septembra, budú musieť absolvovať dvojtýždňovú domácu karanténu.

Za jej porušenie bude – až na malú skupinu výnimiek – hroziť pokuta vo výške najmenej 1000 libier (1096 eur). Cieľom tzv. červeného zoznamu vypracovaného britskou vládou je zastavenie šírenia sa nového druhu koronavírusu z krajín s vysokým nárastom počtu infekcií.

Britská vláda aktualizuje svoj cestovný karanténny zoznam okrem iného na základe toho, či týždenný prírastok infekcií v danej krajine prevyšuje 20 prípadov na 100.000 obyvateľov. Spojené kráľovstvo zároveň zaznamenalo zatiaľ najvyšší denný prírastok nakazených osôb (6634), pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 40 pacientov, uvádza Sky News.