Úvod ZO ZAHRANIČIA Británia zvažuje izoláciu seniorov, hovorí sa o vojnových opatreniach

Británia zvažuje izoláciu seniorov, hovorí sa o vojnových opatreniach

Britský premiér Boris Johnson. (Foto: archív)

Spojené kráľovstvo v blízkom čase pravdepodobne nariadi ľuďom starším ako 70 rokov kompletnú štvormesačnú izoláciu. Podľa politického redaktora britskej televíznej stanice ITV Roberta Pestona tak reaguje na nebezpečenstvo nákazy koronavírusom. Zároveň upozornil, že vláda v najbližších týždňoch pravdepodobne zavedie opatrenia vojnového typu.

Podľa neho by dokonca mohlo prísť k zabaveniu hotelov a ďalších budov, aby v nich mohli vznikať dočasné nemocnice. Vláda by vraj mohla zabaviť aj súkromné nemocnice. Pripravovaný zákaz akcií s účasťou veľkého počtu ľudí by sa mal týkať i tenisového turnaja vo Wimbledone.

Počet nakazených v krajine presiahol tisíc a za jeden deň mu podľahlo 10 ľudí, čím sa množstvo obetí zvýšilo na 21. Vláda Borisa Johnsona s prijatím radikálnejších opatrení dlho váhala. Zatiaľ Britom len odporúčala, aby si umývali ruky mydlom a ak budú mať vysokú teplotu alebo kašeľ, zostali týždeň doma. Na iné opatrenia je vraj ešte priskoro.

Poradca pre zdravotníctvo Patrick Vallance dokonca vyhlásil, že zakáz masových akcií nebude mať vplyv na prenos vírusu. V krajine sa objavujú hlasy, že za váhaním so zavedením opatrení môžu byť ekonomické dôvody.