Úvod Spoločnosť Briti počas vojenských experimentov zabili takmer 50-tisíc zvierat

Briti počas vojenských experimentov zabili takmer 50-tisíc zvierat

Foto: archív

Vo vedecko-technických laboratóriách vojenského zariadenia v Porton Down vo Veľkej Británii počas tajných experimentov zomrelo 48,4-tisíca zvierat. Informuje o tom Daily Mail. Testy sa vykonávali pod dozorom britského ministerstva obrany na území vládneho laboratória. Od roku 2010 do roku 2017 sa na zvieratách skúšali experimentálne chemické a biologické preparáty, píše The Daily Mail.

Na testovaných ošípaných bol pripevnený materiál, ktorý sa má používať na výrobu nových nepriestrelných viest, pričom tesne vedľa nich prebiehali explózie. Množstvo zvierat po testoch zomieralo v mučivých bolestiach. Na zasa opiciach mali skúšať biologické zbrane a na delfínoch vplyv nervovo-paralytických plynov.

Podľa britskej vlády sa týmto spôsobom pomáha modernizovať zbraňové a technické vybavenie britskej armády. Ministerstvo obrany tvrdí, že skúšky pomohli chirurgom a lekárom zachrániť životy britských vojakov, ktorí boli zranení v boji. Naopak, ochrancovia zvierat sú presvedčení, že experimenty neboli potrebné a množstvo zabitých zvierat “je alarmujúce”, vyhlásil známy britský bojovník za práva zvierat Jessamy Korotogo.