Úvod ZO ZAHRANIČIA Briti sa hromadne vracajú z Francúzska, aby sa vyhli karanténe

Briti sa hromadne vracajú z Francúzska, aby sa vyhli karanténe

Foto: archív

Ako informovala britská BBC, do Spojeného kráľovstva sa z Francúzska vracajú tisíce dovolenkárov, aby sa na poslednú chvíľu vyhli povinnej karanténe. Británia totiž opätovne zavádza dvojtýždňovú domácu karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z Francúzska, Monaka a Holandska pre nárast počtu nakazených osôb chorobou COVID-19 v uvedených štátoch.

Francúzsko varovalo, že zavedie protiopatrenia. Holandsko podľa BBC vydá varovanie pred cestami do Británie, ktoré nie sú nevyhnutné, v období, keď britské opatrenia vstúpia do platnosti. Protiopatrenia však Holandsko zaviesť neplánuje.

Britský minister dopravy Grant Shapps povedal, že karanténne opatrenia boli pre tieto krajiny zavedené z dôvodu, že výskyt nákazy za obdobie siedmich dní prekročil 20 prípadov nákazy na každých 100.000 osôb.

„Tvrdo sme pracovali, aby sme počet nakazených znížili,“ povedal Shapps a doplnil, že Británia chce zabrániť tomu, aby ľudia vracajúci sa zo zahraničia so sebou prinášali nákazu. Vo Francúzsku je podľa Shappsa momentálne asi 160.000 britských turistov. Mnohí z nich sa snažia získať letenky, či lístky na vlak alebo trajekt. Ceny lístkov sa pohybujú v stovkách libier.

Počet trajektov medzi Francúzskom a Britániou sa zvýšil. Vlaky premávajúce cez Eurotunel pod Lamanšským prielivom sú však vypredané a ceny leteckej dopravy prudko vzrástli.

Spoločnosť Eurotunel, ktorá podmorský dopravný koridor spravuje, uviedla, že viac ako 12.000 ľudí sa pokúsilo rezervovať si lístky na vlak cez tunel po tom, ako vo štvrtok oznámili karanténne opatrenia. Bežne sa dopyt pohybuje v stovkách ľudí.

Vlaky boli v piatok úplne vypredané a spoločnosť ľudí upozornila, aby na jej stanicu nevstupovali bez potvrdenej rezervácie. Ceny niektorých leteniek do Británie z Paríža dosiahli viac ako 450 libier (499 eur) a najlacnejšie lístky na vlak Eurostar stáli 210 libier (232,9 eur).

Francúzsko v piatok hlásilo 2846 nových prípadov nákazy za posledných 24 hodín. Ide o najvyšší počet, odkedy táto krajina uvoľnila obmedzenia v oblasti pohybu osôb. Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune vyjadril na sociálnej sieti v súvislosti s britským opatrením „ľútosť“. Podľa svojich vyjadrení však dúfa, že situácia sa čoskoro vráti do normálu.