Úvod Politika Britská premiérka zostáva vo funkcii

Britská premiérka zostáva vo funkcii

Foto: archív

Britská premiérka Theresa Mayová prežila hlasovanie o nedôvere v Dolnej snemovni parlamentu, ktoré inicioval vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn. Informovala o tom BBC. Proti vysloveniu nedôvery premiérke hlasovalo 325 poslancov, za ich bolo 306.

Hlasovanie o nedôvere inicioval Corbyn po hlasovaní Dolnej snemovne o dohode o odchode Británie z Európskej únie, ktoré Mayovej vláda vyrokovala v Bruseli. Poslanci dohodu jednoznačne odmietli, keď za jej schválenie hlasovalo len 202 členov snemovne, pričom 432 bolo proti. Vodca labouristov v rozprave k návrhu na vyslovenie nedôvery vyzval Mayovú, aby odstúpila s tým, že po takom debakli, aký utrpela, by to na jej mieste urobil každý jej predchodca.

Hlasovanie o nedôvere vláde v britskom parlamente bolo naposledy úspešné v roku 1979, keď v ňom o jeden hlas na návrh vtedajšej vodkyne konzervatívnej opozície Margaret Thatcherovej neuspel vtedajší labouristický premiér James Callaghan. Za vyslovenie nedôvery Callaghanovi vtedy hlasovalo 311 poslancov, proti ich bolo 310.