Úvod Politika Britská teória o otrave Skripaľovcov pobavila internet

Britská teória o otrave Skripaľovcov pobavila internet

Foto: archív

Z otravy Skripaľa a jeho dcéry Julie britské úrady obvinili Rusov Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, ktorých označili za príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky. Podľa posledných informácií mali obaja často lietať cez Ženevu. Podľa britskej premiérky Theresy Mayovej nešlo o nezávislú operáciu, ale o útok schválený špičkami ruského štátu.

Na mužov, obvinených v neprítomnosti z pokusu o vraždu, bol vydaný európsky zatykač. Rusko všetky obvinenia z podielu na útoku odmietlo. Britské úrady zároveň zverejnili niekoľko fotografií, ktoré mali agentov pomôcť vypátrať. Reakcia na zábery z letiska bola neočakávaná – vyvolali totiž veľkú pozornosť na sociálnych sieťach.

Na snímkach obaja údajní agenti prechádzajú chodbou cez letiskovú bránu. Časový údaj na oboch záberoch ukazuje rovnaký dátum i čas – 2. marec 2018, 16:22:43. Ako mohli obaja muži byť v rovnakom čase na zdanlivo rovnakom mieste?

Reprodukcia: archív

Teórie sa rýchlo chopila aj ruská štátna televízia, kde hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vyhlásila, že dátum a presný čas mohli byť na zábere upravené. Predovšetkým na Twitteri a v populárnej ruskej komunikačnej aplikácii Telegram sa ľudia vysmievali britským úradom a špekulovali, že mohlo ísť o operáciu MI6.

Podľa BBC sú to špekulácie. Každá z oboch scén je vraj nakrútená z odlišného uhla s inou deformáciou obrazu, čo údajne svedčí o použití iných kamerových zariadení a v pravom dolnom rohu vidno rozdielne detaily na stene. Ako navyše ukazujú zábery z aplikácie Google Street View, na letisku Gatwick sú vedľa seba identické koridory.

Ďalšie teórie o Petrovovi a Boširovi tvrdili, že by mohlo ísť o britských hercov či hviezdy televízneho seriálu o špiónoch KGB, ktorý mal byť populárny na prelome tisícročí. Iná teória naznačovala, že ide o hru britských tajných služieb. „Prečo sa tieto hrozné veci dejú len v Británii?“ vyslovil rečnícku otázku v štátnej televízii ruský poslanec Andrej Klimov.