Úvod Politika Britskí poslanci: Sociálne siete reálne ohrozujú demokraciu

Britskí poslanci: Sociálne siete reálne ohrozujú demokraciu

Foto: archív

Spojené kráľovstvo čelí „kríze demokracie“ pre neférové praktiky na sociálnych sieťach a manipuláciu s osobnými údajmi ľudí. Podľa BBC to vyplýva zo správy britského parlamentného výboru pre digitálne technológie, kultúru, médiá a šport. Jeho členovia navrhujú, aby sociálne médiá, ako je napríklad internetová sieť Facebook, podliehali prísnejšej regulácii.

Chcú zaviesť aj konkrétne opatrenia proti neférovému ovplyvňovaniu voličov, postavenému na vyvolávaní nenávisti alebo iných negatívnych emócií. Volebný zákon v Spojenom kráľovstve by sa mal podľa správy upraviť tak, aby odrážal zmeny v technikách volebnej kampane v digitálnej ére.

Výbor po škandále okolo spoločnosti Cambridge Analytica vyšetruje sociálne médiá v súvislosti so šírením falošných správ a ochranou súkromia ich používateľov. Spoločnosť sa dostala do centra pozornosti pre obvinenie, že neoprávnene získavala osobné údaje desiatok miliónov používateľov Facebooku.

Parlamentný výbor v správe okrem toho uvádza, že získal dôkazy o hackeroch, šírení dezinformácií a tlaku na voličov z obdobia od roku 2010. Zároveň vyzýva vládu na dôkladné vyšetrenie, keďže podľa poslancov treba konať. Správa preto navrhuje zdanenie technologických podnikov, ktorého prostredníctvom by sa prísnejšia regulácia financovala.

Foto: archív

Získané prostriedky by sa mali použiť aj na vzdelávacie programy a informačné kampane, čo by ľuďom pomohlo rozoznávať dezinformácie a falošné správy. Sociálne médiá by mali byť zodpovedné za nimi zverejňovaný „škodlivý“ obsah. Firmy ako Facebook alebo YouTube pritom zodpovednosť za príspevky na svojich stránkach odmietajú a označujú sa len za platformu na ich zverejňovanie, a nie za vydavateľa.

„Firmy pôsobiace v oblasti sociálnych médií sa nemôžu skrývať za vyhlásenie, že sú len platforma či technologické podniky, ktoré nehrajú nijakú úlohu v regulácii obsahu na svojich stránkach. To nie je pravda: stále menia, čo sa na ich stránkach zobrazuje a čo nie, a to na základe algoritmov aj ľudských zásahov,“ píše sa v správe.

Parlamentný výbor nie je s prístupom Facebooku spokojný. Jeho šéf Mark Zuckerberg nie je podľa poslancov presvedčivý a celkom otvorený. „Spoločnosť brzdila naše úsilie získať informácie o nej počas celého vyšetrovania. Ako keby si mysleli, že problém zmizne, keď o ňom nepodajú nijaké informácie a budú reagovať len vtedy, keď bude na nich vyvíjaný nejaký tlak,“ tvrdia poslanci v správe. „Preto nám poskytli len svedkov, ktorí nechceli alebo neboli schopní odpovedať na naše otázky.“