Úvod ZO ZAHRANIČIA Britskú vládu kritici obviňujú z opätovného zavádzania epidemiologických reštrikcií

Britskú vládu kritici obviňujú z opätovného zavádzania epidemiologických reštrikcií

Foto: Pavel Kapusta

Britskú vládu premiéra Borisa Johnsona jej kritici obviňujú, že opätovne tajne zavádza epidemiologické reštrikcie v niektorých častiach Anglicka, ktoré sa stali ohniskami šírenia nového, tzv. indického variantu koronavírusu.

Kritické slová zazneli od viacerých britských poslancov a lokálnych zdravotníckych činiteľov, ktorí poukázali na to, že ich vláda o nových obmedzeniach zavedených v ôsmich oblastiach Anglicka vopred neupovedomila ani ich s nimi nekonzultovala. Príslušné oznámenie zverejnila len prostredníctvom internetu.

Líder opozičných labouristov Keir Starmer označil za hanebné, že vláda o chystaných opatreniach vopred neinformuje obyvateľstvo. „Zavádzanie miestnych lockdownov nie je správny prístup, z pohľadu verejného zdravia ani lokálnych ekonomík,“ vyhlásil Starmer.

Sprísnené odporúčania platia napríklad v londýnskom obvode Hounslow, v meste Leicester a v mestách Blackburn a Bolton ležiacich na severozápade Anglicka. Vláda napríklad odporučila, aby sa obyvatelia z týchto lokalít nestretávali v uzavretých priestoroch a necestovali do iných regiónov.

Oficiálne deklarovaná stratégia britskej vlády ráta s postupným uvoľňovaním reštrikcií v rámci celého Anglicka, priamo však nevylučuje ani zavádzanie obmedzení v lokálnych ohniskách nákazy. Opatrenia sa v krajine zmierňujú už niekoľko týždňov a ďalšia fáza plošného uvoľňovania je naplánovaná na 21. júna.

V mene britskej vlády kritiku odmietla ministerka práce Therese Coffeyová. Nové reštrikcie podľa nej len uviedli do praxe varovania týkajúce sa šírenia tzv. indického variantu, ktoré v posledných týždňoch zverejňoval premiér Johnson.

„Predseda vlády vysvetlil, že v určitých oblastiach je potrebná mimoriadna obozretnosť v súvislosti s indickým variantom. Je preto dobré, že sú pre takéto lokality vydávané aj oficiálne odporúčania,“ vyhlásila Coffeyová.

Premiér Johnson nedávno naznačil, že by harmonogram uvoľňovania opatrení mohol byť prehodnotený, ak príde k zhoršeniu situácie v súvislosti so šírením tzv. indického variantu. Príslušné rozhodnutie britskej vlády sa očakáva 14. júna.