Úvod Politika Britský parlament schválil odklad brexitu, ďalšie referendum odmietol

Britský parlament schválil odklad brexitu, ďalšie referendum odmietol

Foto: archív

Britský parlament schválil návrh vlády na krátky jednorazový odklad brexitu. Kabinet chce o odloženie termínu z 29. marca na 30. júna požiadať Brusel v prípade, ak britský parlament do 20. marca schváli dohodu o brexite, ktorú vlani s Bruselom dohodla premiérka Theresa Mayová.

Túto dohodu však dolná snemovňa už dvakrát odmietla. Za vládny návrh sa vyslovilo 412 poslancov, proti ich bolo 202. Hlasovaniu o návrhu kabinetu predchádzalo hlasovanie o troch dodatkoch, z ktorých nebol ani jeden schválený.

Poslanci postupne odmietli dodatky požadujúce odložiť brexit kvôli usporiadaniu nového referenda, odovzdať zodpovednosť za dianie okolo brexitu dolnej snemovni a odložiť brexit na neurčito, kým bude nájdená zhoda na ďalšom postupe.

Londýn sa ocitol v patovej situácii, pretože parlament sa zatiaľ nedokázal zhodnúť na nijakom riešení. Poslanci nedávno odmietli dohodu s Bruselom o podmienkach odchodu z európskeho bloku. Hneď nato však odhlasovali návrh vyzývajúci vládu, aby za všetkých okolností vylúčila možnosť, že Británia úniu opustí bez dohody, teda bez jasného vymedzenia ďalších vzájomných vzťahov.

Foto: archív

Premiérka plánuje dohodu o brexite predložiť parlamentu na hlasovanie po tretí raz krát. Nie je však jasné, čo sa stane, keď ju poslanci opäť odmietnu. Vláda varovala, že v takom prípade môže byť odklad brexitu oveľa dlhší, čo by okrem iného znamenalo, že sa Británia bude musieť zúčastniť na májových voľbách do Európskeho parlamentu.

O prípadný odklad termínu brexitu stanoveného článkom 50 Lisabonskej zmluvy musí Spojené kráľovstvo požiadať ostatné členské štáty EÚ. Či by únia taký odklad schválila, nie je isté, predseda Európskej rady Donald Tusk však oznámil, že by prezidentov a premiérov dvadsaťsedmičky vyzval, aby odklad brexitu umožnili.

Dohoda o vystúpení Británie z EÚ narazila v britskom parlamente najmä pre sporný bod o takzvanej írskej poistke. Tá má predísť obnoveniu hraničného režimu medzi Írskom a Severným Írskom, u časti britských poslancov však vyvoláva obavy, že tento mechanizmus v sebe skrýva riziko trvalého pripútania Británie k  štruktúram únie aj po brexitu. EÚ tvrdí, že toto riešenie vzišlo z dlhých rokovaní a ukázalo sa byť jedinou schodnou možnosťou.