Úvod ZO ZAHRANIČIA Britský súd: Deti nemôžu rozhodovať o zmene pohlavia

Britský súd: Deti nemôžu rozhodovať o zmene pohlavia

Foto: archív

Je nepravdepodobné, že deti mladšie ako 16 rokov dokážu zhodnotiť dôsledky zmeny pohlavia. Rozhodol o tom najvyšší súd v Spojenom kráľovstve a zastavil tak prax, pri ktorej lieky na zastavenie puberty dostávali aj oveľa mladšie deti túžiace po zmene pohlavia.

Tavistock Centre, ktorá v krajine ako jediná klinika poskytuje služby rozvoja rodovej identity, je z rozsudku sklamaná. Doterajší stav dovoľoval britským lekárom takmer bez akýchkoľvek legálnych prekážok predpisovať hormonálnu terapiu na zastavenie pubertálnych zmien aj deťom, ktoré mali len 10 či 11 rokov.

„Je otázne, či 14- alebo 15-ročné dieťa dokáže pochopiť a zvážiť dlhodobé riziká a následky podávania takýchto liekov,“ píše sa v rozhodnutí trojice sudcov britského najvyššieho súdu.

Keira Bell, ktorá sa narodila ako dievča a v šestnástich odštartovala zmenu pohlavia, pred súdom tvrdila, že klinika Tavistock ju mala pred začiatkom hormonálnej terapie konfrontovať s následkami tohto kroku.

Pre BBC uviedla, že po rokoch prestala byť so svojím rozhodnutím zmeniť pohlavie spokojná a ľutuje ho. Pre ňu je však už neskoro, keďže už je po obojstrannej mastektómii, teda odstránení prsných žliaz. Branie testosterónu, ktoré zväčša nasleduje po hormonálnej terapii na zastavenie puberty, jej natrvalo zmenilo hlas aj telesné ochlpenie.

V Kanade, Spojených štátoch aj Británii už existujú organizácie na pomoc stovkám transrodových ľudí, ktorí v minulosti podstúpili zmenu pohlavia a chceli by späť svoje pôvodné pohlavie.

Deti po hormónoch na blokovanie pohlavného vývoja neskôr často berú aj hormóny opačného pohlavia. Tieto zmeny sú už potom nezvratné, nehovoriac o chirurgických zákrokoch, ktoré sú poslednou fázou zmeny pohlavia. Lieky na zastavenie pohlavného vývoja v puberte sa dostali do pozornosti zdravotníkov aj médií už dávnejšie, keďže nie sú známe ich dlhodobé účinky.

S pohlavnou dysfóriou, teda s nesúladom pohlavia, sa rodí približne jeden z 30-tisíc narodených chlapcov a jedno zo 100-tisíc dievčat. Nejde však len o skutočné ochorenie, ktoré postihuje iba zlomok percenta populácie. Transsexualita sa v istom zmysle stáva módnym trendom.

Do povedomia verejnosti, deti nevynímajúc, sa dostáva aj vďaka médiám, ktoré často nekriticky propagujú príbehy transrodových ľudí, robia z nich hrdinov a ukazujú ako vzory. Tie môžu preberať aj deti, ktoré netrpia nijakou formou pohlavnej dysfórie. O to viac, ak ich v tom podporujú ich vlastní rodičia.

Foto: archív