Úvod ZO ZAHRANIČIA Brnabičová: Kosovo je na pokraji ozbrojených konfliktov

Brnabičová: Kosovo je na pokraji ozbrojených konfliktov

Foto: archív

Situácia v Kosove je na pokraji ozbrojených konfliktov, vyhlásila srbská premiérka Ana Brnabičová. „Musíme zo seba vydať to najlepšie, všetci spolu, aby sme sa pokúsili udržať mier. Sme skutočne na pokraji ozbrojených konfliktov vinou jednostranných krokov Prištiny,“ povedala Brnabičová počas stretnutia so srbskými mimovládnymi organizáciami.

Srbi na severe Kosova, pobúrení zatknutím bývalého policajta, zablokovali 10. decembra hlavné cesty a paralyzovali dopravu cez dva hraničné priechody so Srbskom. Len niekoľko hodín po postavení barikád polícia zaznamenala tri útoky strelnými zbraňami na jednej z ciest vedúcich k hraniciam.

Policajná a justičná misia EÚ zameraná na podporu právneho štátu v Kosove vyhlásila, že na jej hliadku v noci niekto hodil granát. Minulý týždeň Belehrad požiadal mierové sily KFOR o povolenie vstúpiť s tisíckou vojakov na územie Kosova. Sily KFOR uviedli, že tento týždeň nasadili na severe Kosova ďalšie jednotky a hliadky a dodali, že svoju prítomnosť v oblasti posilňujú od októbra.

Srbská provincia Kosovo sa po intervencii NATO v roku 1999 dostala pod správu misie OSN. V roku 2008 vyhlásilo jednostranne nezávislosť. Misia KFOR pod vedením Severoatlantickej aliancie sa dosiaľ stará o vojenskú bezpečnosť v Kosove. Srbsko a viaceré ďalšie krajiny štátnosť Kosova neuznáva.