Úvod ZO ZAHRANIČIA Brusel chce poskytnúť 30 miliónov eur “na podporu bieloruského ľudu”

Brusel chce poskytnúť 30 miliónov eur “na podporu bieloruského ľudu”

Momentka z jednej z demonštrácií proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, ktoré priamo podporoval Západ. (Foto: archív)

Európska komisia pripravila návrh na poskytnutie ďalších 30 miliónov eur na “podporu bieloruského ľudu”. Nová finančná pomoc bude pokračovaním doterajšej podpory zo strany EÚ pre bieloruskú mládež, nezávislé médiá, malé a stredné podniky v exile a kultúru.

Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti spresnila, že vyčlenených 30 miliónov eur je určených špeciálne pre mládež, nezávislé médiá, malé a stredné podniky, ktoré pôsobia v exile a pre osobnosti z kultúry, ktorých vraj režim Alexandra Lukašenka utláča.

„Máme pripravený aj ekonomický a investičný balík vo výške troch miliárd eur, ktorý je určený pre demokratické Bielorusko,“ odkázala šéfka exekutívy EÚ. Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi upozornil, že k oznámeniu o novej finančnej podpore prichádza tesne pred samitom EÚ – Východné partnerstvo v Bruseli.

„Oznámenie o zvýšení našej finančnej podpory je jasným znakom toho, že EÚ aj naďalej pevne stojí za bieloruským ľudom v jeho boji za slobodu. Bielorusi sa môžu aj naďalej spoliehať na podporu a solidaritu únie v boji za vybudovanie demokratickej budúcnosti,“ vysvetlil komisár v správe pre médiá.

Cieľom zvýšenej pomoci Bruselu je posilniť odolnosť a schopnosť bieloruského ľudu podporovať demokratické zmeny v Bielorusku so zameraním na kľúčové prioritné oblasti. Patrí sem nezávislosť médií, kde EÚ rozšírila svoju podporu na systematicky potláčané nezávislé médiá prostredníctvom technickej pomoci a školenia a vytvorenie koordinačnej štruktúry darcov.

V oblasti medziľudských kontaktov, najmä medzi mládežou, akademickými pracovníkmi a odborníkmi, EÚ poskytne študentom, akademickým pracovníkom a odborníkom príležitosti na medzinárodnú mobilitu.

Pre podnikateľov a malé a stredné podniky aktívne v exile EÚ ponúka podporu prostredníctvom rôznych poradenských služieb. V oblasti kultúry a umeleckých iniciatív ide o podporu v podobe grantov pre kultúrne a umelecké iniciatívy a na rozvoj zručností umeleckých profesionálov v Bielorusku a bieloruských umelcov žijúcich v zahraničí.

Celkovo sa tak pomoc, ktorú EÚ poskytuje bieloruskému ľudu od augusta 2020, zaokrúhli na 65 miliónov eur. Už bezprostredne po prezidentských voľbách v Bielorusku v auguste 2020, ktoré Západ bez poskytnutia dôkazov označili za zmanipulované, únia poskytla 3,7 milióna eur na núdzovú podporu pre nezávislé médiá a „obete útlaku“.

Neskoršie vyčlenila 24 miliónov eur na zachovanie priestoru pre občiansku spoločnosť, šesť miliónov eur na uľahčenie prístupu malých a stredných podnikov k financiám a dodatočný milión eur na podporu nezávislých médií a občianskej spoločnosti.