Úvod ZO ZAHRANIČIA Brusel investuje ďalších 194 miliónov eur na výcvik ukrajinských vojakov

Brusel investuje ďalších 194 miliónov eur na výcvik ukrajinských vojakov

Foto: archív

Európska únia sa dohodla, že na výcvik ukrajinských vojakov bojujúcich vo vojne proti Rusku vyčlení ďalších 194 miliónov eur. Výcvik sa bude financovať z Európskeho mierového nástroja (EPF), v ktorom je tak na tento účel vyčlenených celkovo 255 miliónov eur.

EPF vznikol v roku 2021, teda pred ruskou vojenskou operáciou na Ukrajine, s cieľom pomáhať rozvojovým krajinám nakupovať vojenské vybavenie. Po začiatku vojny na Ukrajine však Brusel začal fond využívať na financovanie dodávok zbraní pre Kyjev. EPF nespadá pod rozpočet EÚ, z ktorého nie je možné financovať vojenské operácie.

V členských krajinách EÚ bolo doteraz vycvičených 34.000 ukrajinských vojakov do bojov na frontovú líniu. V blízkej budúcnosti ich má byť 40.000. Schválenie dodatočných prostriedkov na výcvik ukrajinských vojakov prišlo v čase, keď sa EÚ snaží zostaviť balík dlhodobej pomoci Kyjevu.

Proti zvýšeniu vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine, ako aj proti začatiu prístupových rozhovorov s Kyjevom sa však stavia Maďarsko. EÚ uviedla, že od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu poskytla Kyjevu vojenskú podporu vo výške približne 27 miliárd eur.