Úvod ZO ZAHRANIČIA Brusel a Londýn uzatvorili pobrexitovú obchodnú dohodu

Brusel a Londýn uzatvorili pobrexitovú obchodnú dohodu

Britský premiér Boris Johnson a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. (Foto: archív)

Európska únia a Spojené kráľovstvo oznámili, že dospeli k obchodnej dohode. Návrh dohody bol načrtnutý vrátane kvót na rybolov. Rokovania sa zasekli na konkretizácii presných čísel týkajúcich sa každého druhu, ktorý môžu rybári z EÚ chytať v britských vodách.

Dohoda umožní po 31. decembri 2020 obchod bez ciel a kvót rovnako ako spoluprácu v oblastiach od bezpečnosti po letectvo. Finálny dokument, ktorý má zhruba dvetisíc strán, ešte bude musieť schváliť britský premiér Boris Johnson, vlády členských štátov EÚ, rovnako ako parlamenty na oboch stranách.

Dohoda bude podľa britského premiéra Borisa Johnsona prospešná pre obe strany. Prosperita v Británii prispeje k vzniku pracovných miest a hospodárskemu rozvoju aj na celom európskom kontinente. Nemecká kancelárka Angela Merkelová ju označila za „historickú“.

„Dohoda predstavuje základ novej kapitoly v našich vzťahoch,“ povedala kancelárka. Zdôraznila, že Británia zostane dôležitým partnerom EÚ a Nemecka aj v ďalšom období. Dosiahnutie dohody privítal aj francúzsky prezident Emmanuel Marcon.