Úvod Spoločnosť Brusel nahradí sirény mobilnými výstrahami

Brusel nahradí sirény mobilnými výstrahami

Foto: archív

Európanom budú na mobilné telefóny chodiť správy varujúce pred teroristickými útokmi či prírodnými katastrofami. Európska únia chce takýmto spôsobom nahradiť tradičné sirény a znížiť riziko šírenia poplašných správ, ktoré by mohli viesť k chaosu. Najneskôr do štyroch rokov by sme sa tak mali definitívne rozlúčiť s pravidelnými skúškami sirén. Opatrenie je reakciou na oneskorené varovanie občanov pri teroristických útokoch v Paríži alebo londýnskom Westminsteri. Životy okoloidúcich vtedy ohrozili nepresné informácie.

Nová európska legislatíva nariaďuje všetkým členským štátom zavedenie systému nazvaného Reverse 112. Ten bude ľudí včas upozorňovať na hroziace nebezpečenstvo a radiť im, ako zostať v bezpečí. Aj keď podobné systémy dnes využívajú napríklad Spojené štáty, mnohé európske krajiny sa stále spoliehajú na pohotovostné sirény používané od čias 2. svetovej vojny.

Hoci sa niektoré členské krajiny EÚ na prijatie nových systémov dlhodobo pripravujú, Bruselu sa nepozdáva pomalé tempo. Mobilné výstrahy pritom v porovnaní so zastaranou technikou vychádzajú výrazne lacnejšie. Kým vlani predstavoval napríklad francúzsky rozpočet na varovanie prostredníctvom telefónu 1,74 milióna eur, výdavky na obnovu sirén sa vyšplhali na 35 miliónov.

Brusel upozorňuje na to, že v prípade rozsiahlych pohotovostných situácií vedie nedostatok oficiálnych pokynov k šíreniu falošných správ, sťažujúcich záchranné operácie. Textové správy systému včasného varovania by mali informovať o type hrozby, jej polohe a najlepších možných krokoch.