Úvod ZO ZAHRANIČIA Brusel, podporujúci masovú imigráciu, chce Lukašenka trestať za prepúšťanie migrantov cez hranice...

Brusel, podporujúci masovú imigráciu, chce Lukašenka trestať za prepúšťanie migrantov cez hranice EÚ

Foto: archív

Európska únia by mohla uvaliť ďalšie sankcie na Bielorusko za jeho úlohu v posielaní migrantov cez hranice EÚ. Médiám to povedal poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau.

Litva obvinila Bielorusko, že posiela stovky migrantov cez svoje hranice. Podľa Vilniusu ide o hybridnú vojnu vedenú Minskom po sankciách zo strany EÚ, uvalených za májové nútené pristátie lietadla spoločnosti Ryanair.

Podľa šéfa poľskej diplomacie ide o „plne organizovaný útok na hranice EÚ“ a ak v tom bude Bielorusko pokračovať, „nielen Poľsko, ale aj všetky krajiny EÚ prijmú myšlienku uvalenia ďalších sankcií na Minsk“.

„Je to čistý obchod organizovaný bieloruským štátom, ktorý hrá úlohu jednej veľkej cestovnej agentúry,“ dodal Rau, podľa ktorého sa diskusie o nových sankciách v EÚ už začali.

„Doteraz nikto nespochybnil dôvody na potenciálne sankcie,“ podotkol. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell uviedol, že Bielorusko posiela migrantov aj k hraniciam s Poľskom.

Najmenej 1634 ľudí sa tento rok pokúsilo nelegálne prekročiť litovsko-poľské hranice. Pre porovnanie, vlani to bolo iba 81 osôb. Nelegálni migranti prichádzajú z Iránu, Sýrie, Ruska, Turecka, Srí Lanky a afrických krajín.

Litovská vláda vyhlásila začiatkom júla núdzový stav pre stúpajúci počet migrantov z Bieloruska, s ktorým má 679 kilometrov dlhú hranicu. Bieloruský líder Alexandr Lukašenko koncom mája povedal, že jeho krajina už nebude migrantom brániť v prekračovaní západnej hranice smerom do EÚ.

Vyhlásil to po uvalení sankcií EÚ v dôsledku májového presmerovania dopravného lietadla do Minska, kde zadržali bieloruského novinára nachádzajúceho sa na jeho palube.