Úvod ZO ZAHRANIČIA Brusel: Právo EÚ má prednosť pred poľskou útavou. Morawiecki: Nepoučujte nás o...

Brusel: Právo EÚ má prednosť pred poľskou útavou. Morawiecki: Nepoučujte nás o demokracii

Foto: archív

Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že nikto nemá právo poučovať jeho krajinu o demokracii. Reagoval tým na oznámenie Európskej únie, že stále prebiehajú rozhovory, či majú byť Poľsku ako členskému štátu vyplatené miliardy eur – dôvodom sú problémy súvisiace s právnym štátom.

„Nikto nás nebude učiť, čo je demokracia a právny štát, pretože Poľská republika má veľmi dlhú a vznešenú históriu bojovania proti všetkým druhom totality a despotov,“ napísal Morawiecki na sociálnej sieti.“

Bojovali sme za právny štát a demokraciu počas komunistického režimu, ale máme oveľa dlhšiu tradíciu demokracie a nechceme sa nechať poučovať nikým v západnej Európe, čo je demokracia, čo je právny štát, pretože to vieme lepšie,“ dodal premiér.

Komisár EÚ pre hospodárske záležitosti Paolo Gentiloni nedávno oznámil, že stále sa diskutuje o poľskom spochybňovaní faktu, že právo EÚ má v 27-člennej únii prednosť, a o tom, či majú byť teda Poľsku uvoľnené miliardy európskych peňazí zo špeciálneho fondu obnovy na zotavenie z pandémie.

Poľský súd odkladá svoje rozhodnutie v tejto otázke, najbližšie pojednávanie je stanovené na 22. septembra. Ak tento súd uzná prednostné postavenie poľského práva, bude to hrozba pre vzájomne prepojený právny poriadok Európskej únie.

Súdny dvor Európskej únie už skôr rozhodol, že právo EÚ má prednosť pred poľskou ústavou. Tento verdikt bol oznámený v čase širšieho sporu s Poľskom o zmenách v poľskom súdnictve, iniciovaných vládnou stranou Právo a spravodlivosť. Tieto zmeny vníma EÚ ako narušenie systému vzájomnej kontroly a vyváženia medzi zložkami moci v demokracii.