Úvod ZO ZAHRANIČIA Brusel sa nepoučil a nechce vnímať realitu, vyhlásil Szijjártó

Brusel sa nepoučil a nechce vnímať realitu, vyhlásil Szijjártó

Péter Szijjártó. (Foto: archív)

Je zrejmé, že Európska komisia (EK) sa nepoučila z chýb minulého obdobia a nechce vnímať realitu, aj keď bruselské opatrenia zatiaľ energetickú krízu len prehlbujú. Po zasadnutí Rady EÚ pre energetiku, dopravu a telekomunikácie v Luxemburgu to vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

Podľa maďarského ministra chce Brusel robiť ďalšie skryté pokusy na obmedzenie právomocí členských štátov a tým súčasne aj isté skryté rozširovanie svojich právomocí, čo označil za neprijateľné.

Szijjártó zdôraznil, že Maďarsko trvá na tom, aby sa otázky súvisiace s dodávkami energií prijímali jednohlasne. „Podľa nás dobrým, reálnym a dlhodobým riešením by bolo zaplaviť európsky trh zemným plynom tak, že by EK pomohla zabezpečiť, aby čo najviac zemného plynu prichádzalo z čo najväčšieho počtu zdrojov z rôznych smerov,“ povedal.

Šéf maďarskej diplomacie okrem iného zdôraznil, že jeho krajina sa v žiadnom prípade nezúčastní na povinnom spoločnom zaobstarávaní zemného plynu. Podčiarkol, že dodávky ruskej spoločnosti Gazprom Maďarsku sú nerušené.