Úvod Ekonomika Bruselu sa nepáčia kvóty na predaj domácich potravín na Slovensku

Bruselu sa nepáčia kvóty na predaj domácich potravín na Slovensku

Foto: archív

Ďalšia rebélia Bratislavy je na svete a ďalší obušok Bruselu v akcii. Európskym ekonomickým drábom sa tentoraz znepáčilo počínanie Slovákov, ktorí nielen v rodných vieskach a večierkach, ale aj v posvätných chrámoch konzumu pod kuratelou nadnárodných reťazcov svojvoľne kupujú priveľa slovenských potravín.

Tým sa dopúšťajú smrteľného hriechu: bránia v slobodnom pohybe tovaru, za čo máme na krku ďalšiu bruselskú žalobu. Právnemu konaniu čelí vláda, ktorá si dovolila stanoviť predajcom povinné percentá slovenských výrobkov v ponuke. Výsledok: 62,5 percenta potravín predaných v obchodoch pod Tatrami sú domáce výrobky.

„Je to veľmi dobré číslo vzhľadom na ten chaos, ktorý momentálne je na európskom trhu,“ rúhal sa minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý môže čakať predvolanie na koberec do metropoly pod cikajúcim chlapcom.

Ak Jahnátek nezmúdrie podobrotky, potom „EK tento prípad predloží Súdnemu dvoru v Luxemburgu,“ odkázal hovorca Zastúpenia EK na Slovensku.

Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Foto: Ľuboš Pilc, Pravda

Nevedno síce, akú pokutu nám udelia, do pozornosti však možno dať pomocný výpočet: 10 miliónov eur za každé percento predaných domácich výrobkov. To by však museli byť sankcionovaní aj Česi či Poliaci so 75 percentami a francúzski euroštamgasti dokonca s 82 percentami kupovaných domácich potravín.

Je však potešiteľné, že think-tank konečne odhalil strečkujúcu brzdu vo vyleštených radiálach európskeho obchodu. Nie je to grécka kríza, jasnozrové pravidlá o zákaze vývozu nesprávne zakrivených uhoriek, ale slovenský zákazník.

Mali by sme preto s väčšou pokorou vstupovať do obchodných reťazcov i vlastného svedomia. Nekupovať zbytočne syr z Liptova či zemiaky spod Tatier.

Najistejšia kúpa sú paradajky vypestované v Južnej Amerike, balené v Nemecku, mesiace uskladnené v Poľsku a predávané u nás v nemeckom obchode s centrálou vo Francúzsku. Toto je iste zdravšie. Pre naše žalúdky a najmä pre voľný pohyb tovaru…

Foto: archív
Foto: archív

5 komentárov

  1. Nepasuje to do tabuľky kvot.Nemajú to kam vyviesť? Je toľko možností charitatívných a a socialných výpomocí hladujúcim.Načo sú taketo chomúty.My najlepšie vieme čo nám chutí a čo máme konzumovať a od koho .

Comments are closed.