Politický komentátor a niekdajší kandidát na prezidenta USA Patrick J. Buchanan v súvislosti s blížiacimi sa prezidentskými voľbami tvrdí, že Donald Trump, vyvolávajúci svojimi názormi u demokratov až hysterické reakcie, len nahlas vyslovuje to, čo mnohí už dávno vedia.

Prišli sme o rozum?
Na margo zvýšenej vojenskej prítomnosti vojsk NATO v Pobaltí Trump vyhlásil, že strašenie prípadným ruským vpádom do Estónska nemusí zákonite znamenať vojenskú reakciu Washingtonu. Vojny totiž už nemajú u americkej verejnosti takú podporu ako kedysi.

„Od roku 2001 sme prakticky stále vo vojne a keď sa pozrieme na trosky Afganistanu, Iraku, Sýrie, Líbye a Jemenu, tisíce mŕtvych a vyhodené miliardy, môže ešte stále niekto tvrdiť, že nám ‚vojnová strana‛ slúžila dobre?“ pýta sa Buchanan a dodáva, že nijaký prezident z obdobia studenej vojny by ani nesníval o tom, aby sa zamiešal do záležitostí Estónska.

„Eisenhower odmietol intervenovať za záchranu maďarských rebelov. JFK odmietol zastaviť výstavbu Berlínskeho múra. Lyndon Baines Johnson neurobil nič na zastavenie likvidácie Pražskej jari vojskami Varšavskej zmluvy,“ pripomína nedávnu históriu. V roku 1991 tvrdil George Bush Ukrajincom, že akýkoľvek pokus o vyhlásenie nezávislosti od Moskvy by bol akt samovražedného nacionalizmu.

TÍTO POLITICI BOLI PODĽA BUCHANANA REALISTI, KTORÍ SA CHCELI VYHNÚŤ ĎALŠEJ SVETOVEJ VOJNE. A dnes sa hovorí o tom, že by Ukrajina mala vstúpiť do NATO. „Vari sme prišli o rozum?“

Foto: archív
Podľa Buchanana kandidát na amerického prezidenta Trump len nahlas vyslovuje to, čo už mnohí dávno vedia. (Foto: archív)

Horúce témy
Politický komentátor zároveň pripomína slová stratéga Georgea Kennana, ktorý už v roku 1997 predpovedal, že rozšírenie NATO do východnej Európy bude tým najhorším krokom USA a vyvolá ostrú reakciu Ruska. Je absurdné, že sa tak zbrojí pri hraniciach s Ruskom aj v pobaltských krajinách, kde USA nikdy nemali nijaké záujmy. Preto sa tam ani nikdy nebojovalo.

PRITOM JEDINÝ ARGUMENT, KTORÝ SPOJENÉ ŠTÁTY NEPRESTAJNE OPAKUJÚ, JE, ŽE BRÁNIA SVET PRED PRÍPADNOU RUSKOU AGRESIOU.

Nič však nenasvedčuje tomu, že má Rusko v pláne akékoľvek útoky proti susedom. „Rusko už nemá kam ustúpiť, sme priamo na jeho piesočku,“ poznamenáva komentátor s tým, že práve Trump upozorňuje na horúce témy, o ktorých politické elity mlčia.

Generácie Američanov z obdobia studenej vojny neboli ochotné ísť do vojny so Sovietskym zväzom a jeho atómovými zbraňami. Aj dnes by sa mali podľa Buchanana namiesto rozdúchavania konfliktov radšej zapojiť do riešenia problémov diplomati. Inak hrozí ďalšia svetová vojna.

Foto: archív
Foto: archív