Úvod Z DOMOVA Budaj: Z dôvodu energetickej krízy reba regulovať export dreva zo Slovenska

Budaj: Z dôvodu energetickej krízy reba regulovať export dreva zo Slovenska

Foto: archív

Minister životného prostredia Ján Budaj volá po regulácii exportu dreva zo Slovenska do zahraničia. V dôsledku energetickej krízy totiž očakáva zvýšený záujem o palivové drevo, a tým aj rast cien. Uviedlo to mediálne oddelenie envirorezortu.

V reakcii na pokračujúcu energetickú krízu vyzval minister Budaj ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, v ktorého pôsobnosti je štátny podnik Lesy SR, aby sa pripravil na zvýšený záujem o palivové drevo, vyvolaný neistotou v zásobovaní plynom. Ministerstvo predpokladá, že o palivové drevo bude tento rok záujem aj v plynofikovaných obciach.

Celkovo prešlo pod správu národných parkov do 3,4 percenta z výmery produkčných plôch lesov na Slovensku. „Napriek tomu sa ministerstvo a správy národných parkov zodpovedne pripravujú na zásobovanie obyvateľov v národných parkoch palivovým drevom,“ napísal rezort vo vyhlásení.

Riaditelia národných parkov majú podľa ministerstva za úlohu čo najviac využiť doterajšiu logistiku predaja, na ktorú sú zvyknutí obyvatelia obcí v národných parkoch. „Starostovia obcí a ich obyvatelia budú informovaní zo strany jednotlivých správ národných parkov, že národné parky majú ako prioritu práve zásobovanie palivovým drevom,“ dodali.

Ministerstvo životného prostredia osloví aj urbáre a neštátnych vlastníkov lesov na území národných parkov, aby počas tohto krízového roka z hľadiska energetiky uprednostnili potreby palivového dreva pre svojich členov a blízke obce pred vývozom dreva do zahraničia.