Úvod ZO ZAHRANIČIA Budapešť odkázala šéfovi českej diplomacie: Ruky preč od maďarských detí!

Budapešť odkázala šéfovi českej diplomacie: Ruky preč od maďarských detí!

Foto: archív

Šéf českej diplomacie Jan Lipavský na sociálnej sieti vyjadril ľútosť nad tým, že sa Česko nepridá k žalobe EÚ proti „maďarskému anti-LGBTI zákonu“. Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer českému ministrovi rovnako na sociálnej sieti odkázal: „Ruky preč od maďarských detí!“

„Mrzí ma, že sa Česko nepripojí k európskej žalobe proti maďarskému anti-LGBTI zákonu. My v Pirátskej strane sa však v tejto záležitosti nemienime vzdať. Deti neohrozuje vidieť také postavy v TV či v knižkách. Ohrozuje ich umelé vzbudzovanie nenávisti alebo zatajovanie informácií,“ napísal Lipavský.

„To, čo sa deje v českých škôlkach a školách, je záležitosťou Čechov, mňa do toho nič. Nie je ma nič ani do toho, ako Jan Lipavský vychováva svoje dieťa – ak nejaké má,“ reagoval Menczer. Dodal zároveň, že deti sú zraniteľné, nevedia sa samy ochrániť, preto je potrebné chrániť ich pred LGBTI propagandou a pedofilmi zákonom.

Švédska vláda oznámila, že sa pripojí k žalobe Európskej únie proti spomenutému maďarskému zákonu, ktorý považuje za inšpirovaný Kremľom. Z jej príspevku na sociálnej sieti vyplýva, že žalobu podporuje už desať členov EÚ.

Európska komisia 15. júla 2021 iniciovala právne konanie proti Maďarsku pre zákon na ochranu detí, pretože podľa nej obsahuje homofóbne prvky. Ku konaniu sa pridal Európsky parlament a Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Írsko, Portugalsko, Rakúsko, Dánsko, Malta a Španielsko.

Ide o podozrenie, že maďarský zákon zmiešava gayov a pedofilov a že maďarská vláda tak zavádza diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity. EK sa preto obrátila na súd. Podľa žaloby maďarský zákon porušuje niektoré pravidlá vnútorného trhu, základné práva jednotlivcov (najmä ľudí z komunity LGBTI) a hodnoty EÚ.

Maďarský zákon o „posilnení opatrení proti pedofilným páchateľom a o zmene a doplnení niektorých zákonov na ochranu detí“ stanovuje, že obsah, ktorý predstavuje alebo propaguje odlišnú rodovú identitu ako tú, s ktorou dieťa narodí, zmenu pohlavia alebo homosexualitu, je zakázaný pre osoby mladšie ako 18 rokov.