Úvod Politika Bude ambasáda USA ďalej hyzdiť Bratislavu?

Bude ambasáda USA ďalej hyzdiť Bratislavu?

Foto: archív

Prenajali by ste pozemok v centre Bratislavy za tri centy – nie za meter štvorcový a za deň, ale za celý areál o výmere 1 300 metrov štvorcových a za celý rok? Pripadá vám tento nápad šialený?

Takýto „deal“ dokázal podpísať v roku 2005 demokratický pravicový primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský s veľvyslanectvom USA v Bratislave! Američania si v historickom centre našej metropoly z bezpečnostných dôvodov vystavali ohyzdný trojmetrový plot obkolesujúci budovu ambasády na Hviezdoslavovom námestí.

A to nie po podpísaní nájomnej zmluvy, ale preventívne, ešte pred jej vypracovaním! Ako vo všetkých banánových republikách si tak spasitelia spoza Atlantiku drzo vykolíkovali priestor, údajne na „ochranu amerických národných záujmov“ po 11. septembri 2001. Až následne sa unúvali „informovať“ správu kolónie, ktorej zavelili zbúchať a podpísať akýsi kontrakt.

Foto: archív
Foto: archív

Ďurkovského konšelov tak postavili pred dilemu: buď sa bizarnú ozrutu odhodlajú dať zlikvidovať, alebo potupný nájom odsúhlasia. Hádate správne: magistrát sklapol a pozemok prenajal za vtedajšiu 1 korunu na rok.

Uzavrel tak určite výhodnú zmluvu. Či výhodnú pre USA a ich bohorovnosť alebo pre SR a kolorit jej hlavného mesta, nech si odpovedia voliči KDH a SDKÚ-DS. Práve tí totiž v tom čase posadili devótneho Ďurkovského (KDH) na primátorskú a Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) na premiérsku stoličku.

Výhodná zmluva si však „dovolí“ vypršať v auguste tohto roku. Opäť hádate správne: Ambasáda žiada o „predĺženie nájmu na päť rokov s opciou na ďalších päť rokov“ (čítaj – o predĺženie na desať rokov s opciou donekonečna).

Na ťahu sú mestskí poslanci, ktorí majú rozhodnúť do konca júna. Tí odvážnejší si dovoľujú odporúčať zvýšenie nájmu na 1 euro za meter štvorcový a za deň. Tí hrdinskejší tvrdia, že by mal plot úplne zmiznúť.

Foto: archív
Foto: archív

„Som proti tomu, aby tu prišlo k akémukoľvek kupčeniu mesta s ambasádou,“ myslí mestský poslanec Martin Borguľa (Smer-SD), „plot špatí námestie a nemá v historickom centre čo robiť.“

V Bratislave sídli vyše 70 zahraničných veľvyslanectiev a konzulátov. Keby sa každý rozhodol takto „chrániť národné záujmy“ domovského štátu, zmenilo by sa naše hlavné mesto na druhý Bejrút.

Len na neveľkom Hlavnom námestí v centre majú adresy veľvyslanectvá Francúzska, Japonska a Grécka. Keby postupovali obdobne ako náš americký vzor, za plotom by sa ocitol aj chýrny Roland, ktorého socha zdobí toto priestranstvo.

Zatiaľ stačí, že sa bronzové oči Hviedoslavovej sochy musia dívať na monštrum s po zuby ozbrojenými vojakmi v bizarných vežičkách, špatiacich jedno z najkrajších bratislavských námestí. Ak by poslanci pristúpili na nápad USA, americká „dočasnosť“ by prekonala tú sovietsku z rokov 1968-1990.

4 komentárov

  1. Dal by som im priestor pod Krásnou Hôrkou v malebnej usadlosti rómskej Osady. Samozrejme za 1M štvorcový by si mal nárokovať majititel pozemku myslím že ním je pán Kotleba. On by sa s nimi určite dohodol na rozumnom riešení finančnom a ochrannom.

  2. Okamžite zmluvu o prenájme zrušiť. K tomu by mali obyvatelia z Bratislavy, ale i z celého Slovenska protestovať, priamo pred oplotenou rezinciou a v previdelných intervaloch. Vyhnaťn ich nech sa tu nerozvaľujú, ako by boli doma.

  3. Vlastníkom objektu je Pamiatkový ústav v BA. Objekt sa nachádza v Mestkej pamiatkovej rezervácii a samotný objekt je kultúrnou pamiatkou a mal by mať zo zákona aj ochranné pásmo. Nerešpektovaním tohoto sa porušuje Pamiatkový zákon.Pre američanov neplatia slovenské zákony ? Pri iných situáciách dokážu pamiatkári robiť veľké obštrukcie ,
    teraz zaliezli ako myši do diery

  4. Ja nechápem, ako môže taká demokratická krajina milovaná celým svetom za svoje mierové úsilie a sqelé hodnoty zdarma rozdávané celému svetu mať nejaké obavy a stavať okolo svojich budov „koncentračné“ ploty …

Comments are closed.