Úvod Komentáre Budú vo východnej Európe základne NATO?

Budú vo východnej Európe základne NATO?

Foto: archív

Rumunská tlačová agentúra Agerpres priniesla informáciu, že členské štáty NATO zo strednej a východnej Európy sa údajne pokúsia spojiť svoje sily na zvýšenie tlaku na vedenie aliancie, aby pristúpilo na zriadenie stálych vojenských základní na ich území.

Odvolala sa na slová poradcu poľského prezidenta Andrzeja Dudu pre zahraničnú politiku Krzysztofa Szczerskiho.Túto informáciu zverejnil aj britský denník Financial Times. Szczerski upozornil, že krajiny východného krídla aliancie sa zídu 3. a 4. novembra v Bukurešti.

Má ísť o jeden z prvých konkrétnych krokov týchto členských štátov NATO v snahe dôraznejšie lobovať za prítomnosť NATO v tomto regióne. Dôvodom majú byť udalosti na Ukrajine.

Poľsko bude na budúci rok hostiteľskou krajinou samitu NATO, ktorý sa koná každé dva roky. Prezident Duda naznačil, že otázka stálych základní aliancie vo východných krajinách bude patriť medzi priority tohto podujatia.

Poľsko už dlhší čas nalieha na zriadenie stálych základní NATO na svojom území. Na druhej strane sa viaceré západné štáty NATO, najmä Nemecko, bránia tejto myšlienke. Argumentujú, že takýto krok by si znepriatelil Moskvu a vystupňoval napätie medzi Európou a Ruskom.

Zdá sa, že poľská túžba hrať sa na mocnosť a strach troch pobaltských krajín, ktoré nemajú čisté svedomie pre tvrdú politiku, ktorú uplatňujú proti vlastnej ruskej menšine, nakoniec spôsobia, že aj Slovensko a ďalšie krajiny, ktoré pokladajú ruskú hrozbu za iracionálnu, budú mať na svojom území americké základne pod hlavičkou NATO, rovnako ako to bolo za čias Sovietskeho zväzu, ktorý tu mal od 1968 roku svoje vojská.

Poliaci si akoby neuvedomovali, že USA ich používajú ako zúrivého psa, ktorého štvú proti Rusku. Veľkopanská poľská politika krajinu už trikrát priviedla k rozdeleniu a zdá sa, že Poliaci sami sebe pripravujú ďalšiu národnú pohromu.

070331-A-0497K-009
Foto: archív