Úvod ZO ZAHRANIČIA Budúca talianska premiérka Meloniová chce zjednotiť Taliansko

Budúca talianska premiérka Meloniová chce zjednotiť Taliansko

Giorgia Meloniová. (Foto: archív)

V prípade, že po volebnom víťazstve dostane poverenie na zostavenie nového kabinetu, bude snažiť zjednotiť krajinu. V sídle svojej strany v Ríme to vyhlásila líderka vlasteneckej strany Bratia Talianska (FdI) Giorgia Meloniová.

„Ak sme povolaní vládnuť našej krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud,“ dodala 45-ročná Meloniová. „Taliansko si nás vybralo. Nezradíme, nikdy sme to neurobili,“ dodala.

Poďakovala sa tiež svojim hlavným spojencom v kampani a pravdepodobným partnerom, bez ktorých nebude môcť zostaviť vládu: lídrovi protiimigračnej Ligy Matteovi Salvinimu a bývalému viacnásobnému premiérovi Silviovi Berlusconimu, ktorý vedie stranu Vpred Taliansko (FI).

Zo sčítania hlasov v takmer dvoch tretinách volebných miestností vyplýva, že Bratia Talianska získali približne 26 percent hlasov, pričom pred štyrmi rokmi to bolo iba 4,4 percenta. Liga dostala okolo 8,5 percenta, FI osem percent hlasov. Účasť voličov dosiahla podľa údajov ministerstva vnútra 63,9 percenta.

Medzi prvými gratulovali Meloniovej k úspechu euroskeptickí politici. Poľský premiér Mateusz Morawiecki tak urobil prostredníctvom sociálnej siete. Strana Národné zhromaždenie francúzskej političky Marine Le Penovej označila prostredníctvom svojho europoslanca Jordana Bardellu jej víťazstvo za „lekciu pokory“ pre EÚ.

Štátny tajomník úradu maďarskej vlády Balázs Orbán uviedol: „Gratulujeme Giorgii Meloniovej, Matteovi Salvinimu a Silviovi Berlusconimu k dnešným voľbám! V týchto ťažkých časoch viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme priateľov, ktorí majú spoločnú víziu a spoločný prístup k výzvam Európy.“

Santiago Abascal, líder španielskej krajne pravicovej opozičnej strany Vox, na sociálnej sieti napísal, že „milióny Európanov vkladajú svoje nádeje do Talianska“. „Ukázala cestu k hrdej a slobodnej Európe suverénnych štátov, ktoré môžu spolupracovať v záujme bezpečnosti a prosperity každého z nich.“

Vytvorenie novej vlastenecky orientovanej vládnej koalície môže trvať týždne. Ak by Meloniová uspela, stala by sa prvou premiérkou Talianska. Mandát na zostavenie vlády jej musí dať taliansky prezident.