Úvod Politika Bugárovci budú rokovať s odídencami zo Siete

Bugárovci budú rokovať s odídencami zo Siete

Foto: archív

Most-Híd bude rokovať s päticou poslancov, ktorí odišli zo strany Sieť, o ich prijatí do poslaneckého klubu. Rozhodlo o tom Republikové predsedníctvo Mosta-Híd. Sieť opustili Andrej Hrnčiar, Martin Fedor, Katarína Cséfalvayová, Igor Janckulík a Eduard Adamčík.

„Našim záujmom je, aby sme zabezpečili stabilitu koalície, ktorá má za cieľ priority a oblasti, v ktorých sa vidíme aj my. Právny štát, regionálne rozdiely, menšinové práva. Tieto sa dajú splniť len vtedy, ak vládna koalícia bude mať väčšinu v parlamente,“ povedal po rokovaní predseda Mosta-Híd Béla Bugár. S poslancami chce rokovať o podmienkach možnej spolupráce.

Ak príde k dohode, bude rokovať koaličná rada a tam sa budú riešiť zmeny v koalícii. „Zmena síl niečo znamená, budeme sa musieť rozhodnúť, čo ďalej,“ doplnil. Nevylúčil otvorenie koaličnej zmluvy. O tom, či sa štvorkoalícia zmení na trojkoalíciu Bugár nateraz nehovorí. Otázku, či minister dopravy Roman Brecely (Sieť) zostane na svojom poste, Bugár momentálne nerieši. Nemyslí si, že Hrnčiar bude žiadať post ministra.

Sieť má po odchode pätice poslancov v parlamente už len dvoch zákonodarcov – Radoslava Procházku a Alenu Bašistovú. Poslanecký klub nemá. Procházka navyše možno v parlamente nezostane. Môže sa totiž stať dodatočným sudcom Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Prišiel by miesto neho náhradník. Náhradníčka Zuzana Zimenová na začiatku volebného obdobia vyhlásila, že nebude podporovať vládu.

Spomínaní piati poslanci nie sú jediní odídenci zo Siete. Strana stratila troch zákonodarcov už po zostavení vlády. Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík opustili Sieť preto, že nesúhlasili, aby strana vládla so Smerom-SD. Z rovnakého dôvodu prišiel o jedného poslanca, Zsolta Simona, na začiatku volebného obdobia aj Most-Híd.