Úvod Z DOMOVA Bukovský o druhej vlne: Prosím ministerstvo, aby nás prestalo strašiť a zanedbávať...

Bukovský o druhej vlne: Prosím ministerstvo, aby nás prestalo strašiť a zanedbávať verejné zdravie

Igor Bukovský. (Foto: archív)

Minister zdravotníctva Marek Krajčí tento týždeň vyhlásil, že na Slovensku vypukla druhá vlna koronavírusu. Lekár Igor Bukovský v tejto súvislosti adresoval verejnú výzvu ministerstvu zdravotníctva, v ktorej vedenie rezortu žiada, aby prestalo šíriť paniku.

Bukovský upozorňuje, že to, čoho sme v posledných dňoch svedkami, teda mierny nárast pozitívnych prípadov, je len prirodzeným vývojom situácie po uvoľnení predošlých opatrení.

„Predošlé opatrenia boli neprimerané nielen z ekonomického, spoločenského a psychologického hľadiska, ale aj z hľadiska prirodzeného sa šírenia vírusu, o ktorom nás média presviedčajú, že tu bude navždy,“ upozornil Bukovský vo svojom novom videu.

Podľa Bukovského je pre nás potrebné naučiť sa s koronavírusom existovať. Zopakoval, že v súčasnosti na Slovensku nemôžeme hovoriť o druhej vlne a dodal, že potrebujeme zamerať pozornosť aj na iné problémy, týkajúce sa zdravia občanov. „Prosím, prestaňte poškodzovať slovenské zdravie,“ odkázal rezortu zdravotníctva.

Bukovský vo videu pokračuje, že odo dňa, keď boli u nás zavedené protiepidemické opatrenia, na Slovensku pribudlo viac ako 16.000 nových diabetikov a napríklad na onkologické ochorenia zomrelo viac ako 7.000 ľudí.

„Popri tom orientujeme takmer celú pozornosť verejnosti, médií a ministerstva zdravotníctva na jeden problém, ktorý voláme COVID-19,“ povedal známy lekár a dodal, že je potrebné okamžite skončiť zanedbávanie zdravia Slovákov.

Taktiež poukazuje na to, že nie je zjavné, že by sa ministerstvo snažilo aplikovať dôležité informácie zo zahraničných výskumov, ktoré môžu zlepšiť zdravie v súvislosti s koronavírusom.

Bukovský ďalej vyzýva kompetentných, aby prestali šíriť strach a paniku, pretože to okrem iného zhoršuje psychické zdravie. „Prestaňte, prosím, zneužívať medicínu a emócie ľudí, teda strach z choroby a strach zo smrti, na ospravedlnenie neprimeraných ekonomických, spoločenských a politických opatrení z minulosti,“ vyzýva Bukovský s tým, že spomínané neprimerané opatrenia napáchali viac škody ako vírus samotný.