Úvod Politika Bulharsko nechce prijímať späť migrantov

Bulharsko nechce prijímať späť migrantov

Foto: archív

Bulharsko odmieta podpísať s členskými krajinami Európskej únie dvojstranné dohody o opätovnom prijatí migrantov, ktorí vstúpili do EÚ cez jeho územie. Poslanci bulharského parlamentu totiž veľkou väčšinou hlasov schválili uznesenie, ktorá vláde zakazuje podpísanie readmisných dohôd i ďalších reforiem pravidiel udeľovania azylu navrhovaných úniou, informovala agentúra AP.

Uznesenie podporilo 177 zákonodarcov v 240-člennom parlamente. Poslanci tiež rozhodli, že vláda premiéra Bojka Borisova by mala do konca septembra predložiť bulharský návrh o reforme dublinského systému.

Migranti by sa síce aj v súčasnosti mali vracať do krajín, kde prvýkrát vstúpili na územie Európskej únie a požiadali o azyl, takéto predpisy sa však dodržiavajú len zriedka. Bulharsko už dávnejšie uzavrelo svoje hranice s Tureckom plotom z ostnatého drôtu, aby tak zabránilo tomu, že sa pre migrantov smerujúcich do Európy stane novou vstupnou bránou. Táto balkánska krajina teraz vyzýva na uzavretie vonkajších hraníc EÚ a vytvorenie utečeneckých táborov mimo jej územia – v Líbyi a Turecku.