Úvod Politika Bundeswehr chce nedostatok vojakov riešiť verbovaním cudzincov

Bundeswehr chce nedostatok vojakov riešiť verbovaním cudzincov

Foto: archív

Nemecká armáda zvažuje možnosť prijímania cudzincov z krajín Európskej únie do svojich radov. Ozbrojené sily chcú takýmto spôsobom riešiť nedostatok ľudí. Aj keď obe vládne strany myšlienku podporujú, SPD upozorňuje na nevyhnutnosť udeľovať novým vojakom štátne občianstvo. To má zabrániť riziku, že sa z Bundeswehru stane žoldnierska armáda.

Možnosť verbovania cudzincov do nemeckej armády pripustil hovorca Bundeswehru, ale aj armádny expert sociálnych demokratov Karl-Heinz Brunner. Podľa neho však aj v prípade udeľovania nemeckého občianstva cudzincom „by Bundeswehr mohol vyzerať ako armáda žoldnierov“.

Podľa agentúry DPA trápi nemecké ozbrojené sily nedostatok odborníkov už roky. Expert parlamentnej frakcie CSU na brannú politiku Florian Hahn vyhlásil, že „v rámci slobodného pohybu v rámci Európskej únie môžu vznikať moderné modely“ zvyšovania počtu vojakov v armáde. Alice Weidelová z Alternatívy pre Nemecko si myslí, že jediným receptom na personálne problémy je obnovenie všeobecnej brannej povinnosti.

Nemecká armáda zaznamenáva okrem nedostatku personálu aj zastarané vybavenie či nedostatok potrebných zásob. Podľa ministerky obrany Ursuly von der Leyenovej je pritom Nemecko spomedzi členských krajín NATO druhým najväčším prispievateľom do misií aliancie.