Úvod Spoločnosť Byrokracie bude menej. Čo už od nás úradníci nemôžu žiadať?

Byrokracie bude menej. Čo už od nás úradníci nemôžu žiadať?

Richard Raši. (Foto: archív)

Úradníci už nemôžu od občanov žiadať výpisy z obchodného a živnostenského registra ani z katastra nehnuteľností. Je to v súlade so zákonom proti byrokracii, ktorý nadobudol účinnosť 1. septembra. Zákon by mal podľa vicepremiéra pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho priniesť výrazné odbúranie byrokratickej záťaže občanov i podnikateľov.

Na úrady už nemusíme nosiť výpisy z obchodného a živnostenského registra, ani z katastra nehnuteľností. Zmena sa dotýka aj približne 40-tisíc úradníkov, ktorí boli roky zvyknutí tieto výpisy vyžadovať. „Stojíme pred novou érou komunikácie občanov a podnikateľov s úradmi, ktoré sú predĺženou rukou štátu. Po dlhých mesiacoch snaženia nášho úradu a vyhlásenia vojny proti byrokracii prichádzajú prvé veľké zmeny do praxe,“ uviedol vicepremiér.

„Úradníkov čaká komplexná zmena pri získavaní výpisov z obchodného a živnostenského registra a z katastra nehnuteľností. Náš úrad nechcel nechať pri implementácii zákona nič na náhodu, a preto sme sa snažili byť orgánom verejnej moci maximálne nápomocní,“ povedal Raši.

Pre všetky ministerstvá, samosprávne kraje, Únia miest Slovenska, Združenie miest a obcí Slovenska a ďalšie organizácie je zriadené Ústredné kontaktné centrum, na ktoré sa môžu v prípade potreby obracať. Vicepremiér však zároveň nevylúčil možné individuálne zlyhania niektorých úradníkov. Ak by úradníci aj napriek novému zákonu vyžadovali tri spomínané výpisy, občania sa môžu obrátiť na web www.stopbyrokracii.sk, kde môžu napísať podnet.