Úvod ZO ZAHRANIČIA Byť spojencom USA neznamená byť ich vazalom, vyhlásil Macron. Za postoj k...

Byť spojencom USA neznamená byť ich vazalom, vyhlásil Macron. Za postoj k Taiwanu ho Čína chváli, Západ kritizuje

Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že byť spojencom USA neznamená byť ich vazalom. „Byť spojencom neznamená byť vazalom, neznamená to, že nemáme právo myslieť samostatne,“ povedal Macron na mediálnom brífingu v Amsterdame na záver štátnej návštevy Holandska, pričom dodal, že EÚ sa môže stať popri USA a Číne treťou veľmocou vo svete.

Šéf Elyzejského paláca tiež povedal, že Francúzsko podporuje status quo v prípade Taiwanu a usiluje sa o pokojné riešenie situácie. Európa by podľa neho nemala kopírovať politiku USA voči Taiwanu, čo Peking označil za „brilantné vyjadrenie”. Ostrá kritika po Macronovej výzve na „strategickú nezávislosť“ v otázke Taiwanu však zaznela na Západe – tak v EÚ, ako aj v USA.

Čínske štátne médiá i sociálne siete venovali francúzskemu lídrovi značnú pozornosť. Peking mohol podľa nej dosiahnuť určitý úspech v snahe narušiť západnú jednotu v prípade Taiwanu, ktorý považuje za súčasť jedinej Číny.

Objavili sa však aj apely na triezvejší pohľad. Ako zdôraznil popredný politický komentátor Chu Si-ťin, bývalý šéfredaktor vládnych novín Global Times, vzhľadom na geopolitickú realitu nie je reálne myslieť si, že by sa Francúzsko pridalo na stranu Pekingu proti Washingtonu.

„Európa a Spojené štáty majú spoločné hodnoty a spája ich NATO,“ napísal Chu. “Ak sa však bude Čína k európskym krajinám správať rozumne a čestne, kým USA ich nútia stavať sa proti Číne, potom vyplávajú na povrch rozpory v ich strategických záujmoch.“

Macron v rozhovore pre denník Les Echos a portál Politico počas cesty z Číny potvrdil svoju dlhodobú víziu európskej suverenity, konkrétne nezávislosti od iných veľmocí vo vojenskej a ekonomickej oblasti.

Denník Wall Street Journal napísal, že „neužitočné vyjadrenia“ francúzskeho lídra oslabia odstrašujúcu politiku USA a Japonska proti Číne. Súčasne povzbudia amerických politikov, ktorí chcú zredukovať angažovanosť USA v Európe.

Americký prezident Joe Biden by sa preto mal Macrona spýtať, či sa snaží o opätovné zvolenie jeho predchodcu Donalda Trumpa. Samotný Trump obvinil Macrona, že sa “podlizuje” čínskemu lídrovi Si Ťin-pchingovi.

Americký republikánsky senátor Marco Rubio napísal, že ak Macron hovorí za celú Európu, potom by Spojené štáty mali zvážiť zameranie svojej zahraničnej politiky na obmedzovanie Číny a nechať Európu, aby sama riešila vojnu na Ukrajine, napísal denník The Guardian.

Hovorca poľskej vlády uviedol, že Varšava s názorom Macrona nesúhlasí. Poľsko namiesto „strategickej nezávislosti“ hovorí o „strategickom partnerstve“ medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, ktoré chce ďalej budovať. Zdôraznil, že obe strany majú spoločné demokratické hodnoty a na nich založené ekonomické systémy.