Úvod Z DOMOVA Bývalí policajní funkcionári z kauzy Očistec idú na slobodu

Bývalí policajní funkcionári z kauzy Očistec idú na slobodu

Tibor Gašpar. (Foto: archív)

Bývalí policajní funkcionári Tibor Gašpar, Peter Hraško, Róbert Krajmer, Marián Zetocha, Milan Mihalík idú na slobodu. Informovala o tom hovorkyňa Najvyššieho súdu (NS) SR Alexandra Važanová.

Ako uviedla, senát 5T NS SR na neverejnom zasadnutí zamietol ako nedôvodnú sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu z 26. októbra.

Spomenutým uznesením bolo okrem iného rozhodnuté o zamietnutí návrhu prokurátora na predĺženie lehoty väzby stíhaných pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iných skutkov.

„Senát dospel k záveru, že napadnuté rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu je vydané v súlade so zákonom a nezistil u obvinených zákonné dôvody na predĺženie lehoty väzby, ktorá im končí 5. novembra,” informovala Važanová.

Polícia v rámci akcie Očistec v novembri 2020 zadržala viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Obvinení sú zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z korupčných trestných činov a z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Medzi obvinenými boli napríklad bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško alebo bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.