Úvod Z DOMOVA Bývalí prezidenti na obede s Čaputovou: Predčasné voľby by mali byť už...

Bývalí prezidenti na obede s Čaputovou: Predčasné voľby by mali byť už v júni

Exprezidenti na spoločnom obede so Zuzanou Čaputovou. (Foto: archív)

Bývalí prezidenti SR – Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska – sa zhodli, že predčasné parlamentné voľby mali byť skôr ako v septembri. Uviedli to po spoločnom obede so súčasnou hlavou štátu Zuzanou Čaputovou.

„Všetci sme sa zhodli na tom, že termín predčasných volieb mal byť skôr, že jún by bol lepší,“ uviedol Kiska. „Tiež sa prikláňam k tomu, že voľby majú byť čo najskôr a nech sa rozdajú nové karty tým novým,“ doplnil Schuster.

Gašparovič prezidentke odporúčal, aby sa o dátume volieb rokovalo nielen s koalíciou, ale aj s opozíciou. „Vtedy sa skôr nájde konsenzus a možno by sa upravili veci, ktoré pre budúcnosť Slovenska nebudú dobré,“ myslí si. Stále vidí priestor na zmenu termínu.

Úradnícku vládu vnímajú podľa exprezidentov politici zväčša ako hrozbu. Schuster ju nazval „strašidlom“. Podľa Kisku hrozba úradníckej vlády vždy spôsobí, že vládnuci politici sa zobudia a niečo sa stane. Gašparovič dodal, že aj po páde vlády Ivety Radičovej bola pripravená vláda odborníkov, čo podľa neho vtedajšiu politickú scénu vystrašilo.