Úvod Z DOMOVA Bývalý poslanec NR SR Arpád Matejka vrátil Čaputovej štátne vyznamenanie

Bývalý poslanec NR SR Arpád Matejka vrátil Čaputovej štátne vyznamenanie

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Bývalý poslanec Národnej rady (NR) SR za HZDS Arpád Matejka vrátil prezidentke SR Zuzana Čaputovej najvyššie štátne vyznamenanie Rad Andreja Hlinku 1. triedy za mimoriadne osobné zásluhy o vznik Slovenskej republiky.

Urobil tak protest proti nerešpektovaniu jeho občianskych práv zakotvených v ústave a porušovanie jeho základných ľudských práv chránených medzinárodnými právnymi normami.

Prezidentke napísal list, kde vysveľuje dôvody svojho rozhodnutia. “Bol som donedávna slobodným občanom Slovenskej republiky až do dňa, keď mi bolo ako dôchodcovi znemožnené ráno vstúpiť do predajne potravín za účelom nákupu základných potrieb pre život z dôvodov, že som sa nemohol preukázať potvrdením o dobrovoľnom testovaní na COVID-19,” napísal Matejka.

Ako pokračoval, po prevrate v roku 1991 bol zvolený za poslanca NR SR a bol ním až do roku 1998, keď odchádzal do dôchodku. V tomto čase sa aktívne podieľal na budovaní architektúry nového štátu a jeho ústavných orgánov.

Zastával viacero vysokých štátnych pozícií ako splnomocnenec vlády SR pre zriadenie a riadenie NKÚ a splnomocnenec vlády SR pre reformu verejnej správy a samosprávy a územného členenia Slovenskej republiky.

“Po zvolení do NR SR som zakaždým skladal sľub vernosti zvrchovanej Slovenskej republike, že budem dodržiavať a do života uvádzať jej zákony. Neskladal som sľub nijakej Európskej únii, kde Slovenská republika a jej orgány strácajú svoju suverenitu a svoju národnú identitu.

Vtedy sme nechceli taký štát, ktorým sa stáva posledné mesiace naša republika, ktorá začína rapídne meniť svoju demokratickú tvár na totalitný a policajný štát. Občan sa stáva rukojemníkom politických dobrodruhov a hazardérov a my ich rukojemníkmi, ktorých zapredávajú cudzím mocnostiam,” pokračuje exposlanec.

Hlave štátu ďalej píše, že si ctí inštitút prezidenta, ale nemôže a nechce tolerovať nerešpektovanie ústavného postavenia prezidenta. Odmieta a odsudzuje konanie niektorých ústavných činiteľov, ktorí dehonestovali a nerešpektovali prezidenta SR ako najvyššieho veliteľa ozbrojených síl SR, tým, že nerešpektovali jeho právomoci veliť armádnym zložkám v núdzových situáciách.

Pre Matejku je neakceptovateľné, že o úmysle použiť armádu rokovali bez vedomia slovenskej prezidentky, no o svojom úmysle informovali a radili sa so šéfkou vlády cudzej mocnosti. Toto konanie považuje za prekročenie ústavných právomocí za hranou zákona so znakmi vlastizrady.

“Takýmto praktikám vlád som sa vzpriečil i v auguste v roku 1968 i v novembri 1989 a i teraz prejavujem svoj odpor totalitným praktikám vlády i parlamentu ako občan Slovenskej republiky.

Nesúhlasím ani s tým, aby poslanci ústavnej väčšiny svojimi antisociálnymi a protinárodnými zákonmi siahali na moje sociálne práva a obmedzovali moje právo na slobodu prejavu, zhromažďovania a pohybu na základe nezmyselných nariadení za to, že som využil svoje právo nezúčastniť sa dobrovoľného testovania a následného očkovania s pripravovaným čipovaním čím sa zásadne porušuje moje ústavné právo v mierovom období.

Na základe nerešpektovania mojich práv zakotvených v ústave, za ktorú som hlasoval, a aj porušovania mojich základných ľudských práv chránených medzinárodnými právnymi normami som sa rozhodol vrátiť Vám Najvyššie štátne vyznamenanie Rad Andreja Hlinku 1.triedy za mimoriadne osobné zásluhy o vznik Slovenskej republiky, udeleného 26. októbra 1998 a žiadam Vás týmto o vymazanie z registra štátnych ocenení.

Súčasná Slovenská republika nenapĺňa ciele, za ktoré som hlasoval o zvrchovanosti a Ústave Slovenskej republiky. Pretože nemám vo svojom dôchodkovom veku čo položiť na oltár vlasti, rozhodol som sa obetovať to, čo si veľmi cením a čo mi z tohto štátu zostalo – najvyššie štátne ocenenie,” uzavrel svoj list prezidentke  Matejka.

Arpád Matejka v roku 2016 počas oodvzdávania Ceny Trnavského samosprávneho kraja z rúk vtedajšieho šéfa TTSK Tibora Mikuša. (Foto: archív)