Úvod Politika Cameron sa lúčil v parlamente

Cameron sa lúčil v parlamente

Foto: archív

Britský konzervatívny premiér David Cameron  podal formálne demisiu do rúk kráľovnej Alžbety II.  Cameron sa vo svojom poslednom vyjadrení pre médiá pred cestou za kráľovnou vyhol akejkoľvek zmienke o brexite. „Nebola to ľahká cesta a, samozrejme, každé naše rozhodnutie nebolo správne, ale verím, že opúšťame našu krajinu silnejšiu,“ citovala agentúra DPA jeho slová pred odovzdaním moci svojej nástupkyni Therese Mayovej.

Novej premiérke zaželal úspešné vyrokovanie podmienok odchodu Británie z Európskej únie, ktorý nedávno viedol k jeho rezignácii. „Bolo to privilégium slúžiť krajine, ktorú ľúbim,“ napísal Cameron na Twitteri cestou do kráľovského paláca. „Verím, že Theresa poskytne silné a stabilné vedenie,“ zverejnil predtým. Cameron sa po šiestich rokoch rozhodol opustiť post premiéra, potom čo v referende 23. júna zvíťazili zástancovia brexitu, zatiaľ čo on viedol kampaň za zotrvanie Británie v EÚ.

Odstupujúci premiér pri poslednom vystúpení v parlamente označil svoju 59-ročnú stranícku kolegyňu Mayovú za veľmi schopnú vyjednávačku, ktorá dokáže zabezpečiť, že vzťahy medzi Londýnom a zvyšnými 27 štátmi Európskej únie zostanú čo najužšie.

Pred poslancami tiež vyhlásil, že „bol kedysi budúcnosťou“.  Zopakoval tak svoje slová z roku 2005, ktoré vtedy adresoval labouristickému premiérovi Tonymu Blairovi. Cameron povedal poslancom, že bez ohľadu na ich politickú príslušnosť môžu v politike dosiahnuť a presadiť veľa vecí. „Nič nie je naozaj nemožné, ak vám na tom záleží. Napokon, ako som raz povedal, ja som bol kedysi budúcnosťou“. Poslanci odmenili 49-ročného Camerona búrlivým potleskom postojačky.

Vodcu opozičných labouristov Jeremyho Corbyna Cameron v parlamente dobrosrdečne podpichol, keď mu povedal, že konzervatívci majú za sebou „rezignáciu, nomináciu, súťaž a korunováciu,“ zatiaľ čo labouristi ešte stále pracujú na pravidlách svojho vedenia.

Vyjadril sa aj na adresu „vládneho“ kocúra Larryho, ktorého zanecháva v rezidencii premiéra na Downing Street 10. Povedal, že chce poprieť “fámu, že nemá Larryho rád”. „Mám ho rád!“ ubezpečil. Počas svojej rozlúčky v parlamente v informoval, že bude pracovať ako poslanec za svoj volebný obvod.

Cameronova rozlúčka v parlamente: